Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

galerie nad schody

adresa
Univerzitní 26, 306 14 Plzeň (budova Fakulty elektrotechnické, 1. patro)

korespondenční adresa
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, Univerzitní 22, 306 14 Plzeň

kontakt
e-mail / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
telefon / 377 63 67 07

mapa-galerie-nad-schody

Mezi výstavními prostory, spravované Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara, je také Galerie Nad schody. Nachází se v místě mezi velkými posluchárnami v budově Fakulty elektrotechnické ZČU; denně ji tak navštíví tisíce studentů. Její výstavní program je věnován povětšinou dílům studentům FDU. K přehlídkám klauzurních, bakalářských a diplomových prací studentů Fakulta po několik let využíval prostor plzeňské budovy Avalon Business Center, v současnosti se závěrečné práce prezetují přímo v budově Fakulty.

galerie nad schody

Ježipetr v Galerii Nad Schody

Během března a počátku dubna jsou k vidění v Galerii Nad schody 4 básničky z knihy Ježipetr od německého psychiatra dr. Heinricha Hoffmanna. Říkanky do formy komiksu převedli studenti a studentky ateliéru Komiks a ilustrace pro děti. Vystavené práce jsou součástí většího souboru, jež byl na jaře minulého roku prezentován v Čechách i v Německu v rámci projektu Česko-německé kulturní jaro, na putovní výstavě nazvané Texty pro otrlejší aneb tatínek psychiatr.

Nad schody se na Vás těší Jenda kde co lítá, Zlostný Bedřich, Polévková kašpařina a Černý kluk.

CZ KOMIKS

V červenci galerie Nad schody vystavuje tři vítězné komiksy soutěže CZ KOMIKS. Studenti a studentky ateliéru komiks a dětská ilustrace se v této soutěži pravidelně umisťují na stupních vítězů. Letos je to ale poprvé, kdy obsadili první 3 místa. Návštěvníci si mohou přečíst nejen komiks Slyš mě od Kamily Pokorné, který získal hlavní cenu, ale i fantazijní příběh Procházka od Ester Kuchynkové nebo vyprávění Ecce Homo autorky Anny Kucharčíkové, věnující se aktuálnímu dění.

Tyto komiksy doplňují dva příběhy na téma Pokušení, autorů Víta Kováře a Oldřicha Holinky, které vznikly v letošním roce v rámci mezinárodní soutěže konané v Luzernu (Švýcarsko) v souvislosti se zdejším komiksovým festivalem Fummetto. Studenti ateliéru komiks a dětská ilustrace se soutěže zúčastnili s celkem 15 pracemi, které budou na festivalu Fummetto k vidění letos v dubnu.

Ondřej Neff očima studentů

Od květnu můžete shlédnout výstavu s podtitulem Dílo Ondřeje Neffa očima studentů.

Ondřej Neff zavítal v loňském roce u příležitosti svého životního jubilea na zahájení rozsáhlé výstavy reflektující jeho tvrobu, kterou připravi Ateliér Komiksu a ilustrace pro děti.

Bakalářky a diplomky v Galerii Nad Schody, část 2.

Březen zahájíme v galerii Nad schody druhou výstavou vybraných bakalářských a diplomových prací, které vznikly pod vedením doc. M.A. Barbary Šalamounové. Vystaveny jsou nejen autorské komiksy Pavla Lišky a Kamily Pokorné, ale i ilustrace ke Kuchařce pro malé gurmány od Anny Bergmanové či ukázky z anatomického atlasu Z čeho se skládá lidské tělo od Jany Hylmarové.

Bakalářky a diplomky v Galerii Nad schody

V lednu a únoru hostí galerie Nad schody část úspěšné výstavy Komiks a ilustrace pro děti, která zaujala na přelomu října a listopadu návštěvníky Galerie Ladislava Sutnara. Nejen studenti FEL tak mají možnost prohlédnout si výběr z bakalářských a diplomových prací, které vznikly pod vedením doc. M.A. Barbary Šalamounové. Vystaveny jsou nejen autorské komiksy Lenky Šimečkové a Kristýny Košutové, ale i ilustrace ke známým literárním dílům jakými bezesporu jsou Lovci mamutů od Eduarda Štorcha či Paní Láryfáry od Betty MacDonaldové.
Na tuto výstavu naváží v příštím roce ještě dvě další, které postupně představí bakalářské a diplomové práce vzniklé v letech 2015 a 2016 v ateliéru Komiks a ilustrace pro děti.

Ladislav Sutnar v Galerii Nad schody

V listopadu oslavíme 25. výročí založení Západočeské univerzity v Plzni. U této příležitosti si v Galerii Nad schody připomeneme osobnost Ladislava Sutnara, plzeňského rodáka a světoznámého designéra, jehož jméno nese naše fakulta.

Životní osudy pana Sutnara se divákům představí formou komiksu, na jehož vzniku se pod vedením doc. M.A. Barbary Šalamounové podílely čtyři autorky: Pavlína Veselá, Iva Boháčová, Martina Nožičková a Magda Kadlecová.

Věda, vědci, vynálezci v Galerii Nad Schody

Na přelomu června a července galerie Nad schody uvádí komiksy reflektující životy významných plzeňských vědců. Studentky Mariana Francová, Kristýna Košutová, Petra Vořechovská a Barbora Nedomová zpracovaly osudy Ludvíka Otčenáška, Jaroslava Skály, Aloise E. Dobnera a Emila Škody. Příběhy s úspěchem vyšly v jednom z osmi komiksových sešitů, které studenti a studentky nakreslili pod vedením doc. M. A. Barbary Šalamounové pro město Plzeň.

Malebné mordy

V květnu galerie Nad schody uvede tři příběhy z cyklu Malebné mordy. Studentky Lenka Šimečková, Tereza Valášková a Nikola Hrušková zpracovaly slavné detektivní literární předlohy. Diváci si tak mohou připomenout dobrodružství Sherlocka Holmese, Stříbrný Lysáček, z dostihového prostředí. Okusit děsuplnou romantiku Edgara Allana Poea v povídce Černý kocour a litovat nad ztraceným pokladem v Čapkových Čintamanech a ptácích.

Napětí doplní autorský příběh Jany Vobořilové, nazvaný Tma, který vznikl v rámci letošní soutěže CZ komiks.

CZ KOMIKS

V dubnu galerie Nad schody vystavuje tři vítězné komiksy soutěže CZ KOMIKS. Studenti a studentky ateliéru komiks a dětská ilustrace se v této soutěži pravidelně umisťují na stupních vítězů. Letos je to ale poprvé, kdy obsadili první 3 místa. Návštěvníci si mohou přečíst nejen komiks Slyš mě od Kamily Pokorné, který získal hlavní cenu, ale i fantazijní příběh Procházka od Ester Kuchynkové nebo vyprávění Ecce Homo autorky Anny Kucharčíkové, věnující se aktuálnímu dění.

Tyto komiksy doplňují dva příběhy na téma Pokušení, autorů Víta Kováře a Oldřicha Holinky, které vznikly v letošním roce v rámci mezinárodní soutěže konané v Luzernu (Švýcarsko) v souvislosti se zdejším komiksovým festivalem Fummetto. Studenti ateliéru komiks a dětská ilustrace se soutěže zúčastnili s celkem 15 pracemi, které budou na festivalu Fummetto k vidění letos v dubnu.

Měsíc knihy

V březnu, měsíci knihy, můžete shlédnout výstavu s podtitulem Dílo Ondřeje Neffa očima stuentů. Ondřej Neff zavítal v loňském roce u příležitosti svého životního jubilea na zahájení rozsáhlé výstavy reflektující jeho tvrobu, kterou připravi Ateliér Komiksu a ilustrace pro děti. Výběr z této výstavy je právě teď k vidění v Galerii Nad schody.

Filmový plakát

Ateliér Komiksu a ilustrace pro děti připravil pro Galerii Nad schody poutavý výstavní program na celý rok 2016 a hned na začátek zvolil soubor filmových plakátů ke známým snímkům významných českých režisérů.

K vidění jsou plakáty k filmům Karla Zemana, Miloše Formana, Karla Kachyni, nebo Jiřího Menzela a dalších osobností českého filmu. Jak vidí studenti Tajemství hradu v Karpatech, Spalovače mrtvol, nebo Přelet nad Kukaččím hnízdem? Přijďte navštívit Galerii Nad schody a ponořte se s námi do světa filmové fantazie.

Hommage à Sutnar - Evropa, kultura

Mezinárodní projekt studentů uměleckých škol z Čech, Slovenska a Polska se představuje v Galerii Nad Schody.
Více o projektu naleznete ZDE.

11. výročí

Před jedenácti lety vznikl Ústav umění a designu, který dal základ nynější Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Právě od dnešního, výročního dne je k vidění v Galerii Nad schody výstava reflektující významné okamžiky nedávné historie školy.

Jedním z ústředních motivů je Ladislav Sutnar, jehož jméno nese naše fakulta. Série fotografií nás nechá ohlédnout za odhalením pamětní desky na Sutnarově rodném domě, loňským udělováním Ceny Ladislava Sutnara a věnováním jedné ze slavných Venuší městu Plzeň. Nakonec si připomínáme pietní akt uložení ostatků Ladislava Sutnara a jeho ženy Františky do čestného hrobu na plzeňském Ústředním hřbitově. U všech těchto aktů byl přítomen syn slavného umělce - Radoslav Sutnar, který se aktivně podílí na šíření odkazu svého otce.

Dalším tématem je nová budova školy - pohledy zvenčí, zevnitř, za dne i za noci. Vracíme se tak například k zahájení roku kultury 2015, k vidění je pulzující Sutnarovo srdce z dílny našich studentů, dále záběr z módní přehlídky úspěšného ateliéru Fashion dessignu, nebo "autosochy" sochaře Benedikta Tolara.

Neopomenutelnou událostí bylo představení Modeli da Torino, za které fakulta spolu se společností Plzeň 2015 získala Uměleckou cenu města Plzně, která je mimochodem z dílny, dnes již absolventa designu Štěpány Jirky, který vyhrál soutěž právě o podobu této Umělecké ceny.

Od roku 2004 ušel Ústav umění a designu dlouhou a úspěšnou cestu, vybudoval si renomé mezi uměleckými školami nejen v Čechách, ale také v zahraničí. Úspěchy studetnů se již dávno nedají spočítat na prstech jedné ruky a Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara posouvá pomyslnou laťku stále výš. 

Proces v designu, design v procesu

Celý měsíc bude k vidění v galerii Nad Schody /Fakulta elektrotechnická ZČU/ k vidění výstava výběru produktů z publikace Proces v designu, design v procesu. Výběr obsahuje produkty navržené pro značku ETA a.s..

Fashion design na FUD

Galerie Nad Schody představuje průřez práce ateliéru vedeného doc. ak. mal. Helenou Krbcovou. Výuka této specializace rozvíjí individualitu a umělecký talent studenta v oblasti návrhářské tvorby oděvu. Studium je založeno na soustavném zamýšlení se nad povahou a vývojem módy, nad jejími souvislostmi s vývojem životního stylu, světového dění i filozofickou reflexí těchto procesů. Ke studentům je přistupováno individuálně a výuka je vedena tak, aby co nejvíce rozvíjela invenci studenta, k tomu využívá volnou hru a experimentování s materiály i technologiemi. Studenti se učí pracovat s módními trendy, hledat vlastní myšlenkovou inspiraci a rozvíjet tak své tvůrčí schopnosti. V průběhu tvůrčí práce se studenti zabývají módní kresbou i modelováním z pomocného materiálu na krejčovskou figurínu, až po vlastnoruční realizaci výsledného modelu v konkrétním materiálu. Svoji práci dokumentují prostřednictvím módní fotografie, kterou jsou zde studenti zastoupeni.

Filmové ikony

Galerie Nad Schody představuje práce studentů 2. a 3. ročníku oboru grafický design na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Tématem jejich semestrální práce byl filmový plakát. Za odborné pomoci grafických designérů Ditty Jiřičkové a Františka Stekera vytvořily plakáty pro filmy, které mají své čestné místo v dějinách kinematografie. Kombinací vhodné typografie
a obrazu měli navrhnout vlastní představu plakátu.
V prvním patře budovy elektrotechnické fakulty se objevují zpracované filmy jako kontroverzní Mechanický pomeranč od Stanleyho Kubricka, dnes již klasické Lásky jedné plavovlásky od Miloše Formana nebo napínavý thriller Mlčení jehňátek z počátku devadesátých let. Výběr filmů nebyl náhodný. Vycházel ze seznamu snímků, které měly zásadní vliv na proměnu vizuální kultury prostřednictvím podprahového posunu etických norem.

ArtCamp 2013

V Galerii Nad schody se na začátek nového semestru akademického roku již tradičně představuje výběr prací absolventů aktuálního ročníku mezinárodní letní školy umění ArtCamp. Tentokrát bude ve výstavním prostoru galerie k vidění výběr ze tří kurzů. Grafický design a plakát, Logo a jednotný vizuální styl a Design informací.

Design

V Galerii Nad schody prezentuje vybraná díla desítka studentů UUD oboru Design.
Práce vznikly v letním semestru ak. roku 2012 / 2013 pod vedením MgA. Zdeňka Veverky, vedoucího specializace Průmyslový design a doc. ak. soch. Františka Pelikána, vedoucího specializace Produktový design a Design.
Mezi bakalářskými a diplomovými pracemi nalezneme například návrh nákladního automobilu, traktoru, či kancelářského setu, designového studia nebo schodiště. Z klauzurních prací zde budou k vidění designové vizualizace horkovzdušných kamen, jejichž návrh byl externí zakázkou a práce probíhala v úzké spolupráci se zadavatelem.

Posel světla / Kinetické umění Franka Maliny

V souvislosti s každoročním připomínáním osvobození Plzně americkou armádou je květnový termín v Galerii Ladislava Sutnara již tradičně věnován výstavě se zřetelným americkým podtextem. Je tomu tak i v letošním roce, kdy se v galerii představuje soubor osmnácti jedinečných světelných a kinetických maleb světoznámého amerického vědce, vynálezce, umělce a humanisty Franka J. Maliny. V Galerii Nad schody bude od 7. května do 3. července 2013 probíhat doprovodná výstava, přibližující Malinovu životní dráhu i podrobnosti řešení jeho kinetických děl.

Čtyři osudy v Galerii Nad schody

Již dva týdny je v Galerii Nad schody k vidění výstava Čtyři osudy, představující vybranou čtveřici osudů lidí, kterým v nedávné době pomohla společnost Člověk v tísni. V malé fotogalerii si proto připomeňme podobu instalace.

Čtyři osudy

Loňské 20. výročí záslužné činnosti společnosti Člověk v tísni připomene další výstava v Galerii Nad schody. Soubor dvou desítek plakátů, jejichž vznik iniciovala plzeňská pobočka společnosti, představuje vizuální interpretaci vybrané čtveřice osudů lidí, kterým společnost Člověk v tísni v nedávné době pomohla. Autory plakátů jsou studenti ateliéru Grafický design UUD (prof. Zdeňka Zieglera).

Thumbs Up!

Od dnešního dne je v Galerii Nad schody k vidění výstava Thumbs Up!, která představuje soubor nejúspěšnějších prací studentů UUD z kalendářního roku 2012. Na dvou desítkách plakátů se zde představují práce mladých designérek oděvu, obuvi i doplňků, produktových, průmyslových a grafických designérů i designérky kovu a šperku. Nechybějí však ani nejúspěšnější autorské knihy nadějných ilustrátorek.

Zpomalte Zemi, vystupuji!

Dvojjediná výstava „Zpomalte Zemi, vystupuji!“ představuje práci studentů Ústavu umění a designu ZČU, kteří spolu v zimním semestru akademického roku 2012/13 absolvovali kurz Galerijní praxe.

Teendesign 2012

Do 14. prosince 2012 bude v Galerii Nad schody k vidění výstava představující práce oceněné ve studentské soutěži Teendesign 2012.

Strana 1 z 4

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E