Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

aktuality

ArtCamp 2020 byl zrušen

středa, 25 březen 2020 14:09

Milí příznivci a fanoušci ArtCampu! 

Je nám to velice líto, ale vzhledem k současnému vývoji situace a prognózám souvisejícím s epidemií COVID-19 u nás i ve světě jsme se rozhodli ArtCamp 2020 zrušit.

Věříme, že nám zachováte přízeň a v červenci 2021 se na Vás budeme těšit. Víc o mezinárodní letní škole umění ArtCamp najdete zde. Sledovat nás také můžete na sociálních sítích FB či Instagramu.

Váš ArtCamp tým

Navrhněte kandidáta na Cenu Ladislava Sutnara 2020

úterý, 24 březen 2020 15:04

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara vyzývá odbornou veřejnost k navrhování kandidátů na Cenu Ladislava Sutnara pro rok 2020.

Vyjádření děkana fakulty k nouzovému stavu. Úprava harmonogramu akademického roku

pondělí, 23 březen 2020 00:00

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti!

Zčistajasna jsme se ocitli uprostřed katastrofického dramatu. 

V naší republice zatím nemáme žádné oběti (pozn. 1 oběť nákazy – stav k 24. 3. 2020), ale v zemích, kde nákaza vypukla před námi, umírají tisíce lidí.

Kvalifikovaný odhad nemocných v průběhu měsíce je 15 000 a to už bude velký nápor na naše zdravotnictví. Prakticky jediným způsobem, jak zastavit virus, na který neexistují a ještě dlouho nebudou existovat žádné léky, je maximální izolace, maximální omezení shromažďování lidí. Proto byla zastavena kontaktní výuka.
Prosím, buďte zodpovědní a dodržujte vyhlášená omezení.

Zkušenosti se šířením tzv. Španělské chřipky (mezi jejími oběťmi byli například Egon Schiele, Bohumil Kubišta, Guillaume Apollinaire, Edmond Rostand a další), která udeřila před přibližně sto lety lze vztáhnout i na tuto „Čínskou chřipku". Říkají, že včasným uzavřením škol lze snížit počet nakažených a počet obětí až o čtvrtinu až třetinu.
Představte si kolik je to lidských životů. Karanténa ovšem musí být dodržována. Virus je zákeřný tím, že jeho přenašeč nemusí mít vůbec žádné potíže, zatímco jeho „oběti" mohou mít potíže velmi závažné, či dokonce umírat.

Nevěřím, že je mezi námi někdo, kdo by si přál být příčinou závažných zdravotních potíží, nebo dokonce úmrtí byť jen jediného člověka.

Čínský virus nelze beztrestně ignorovat. Z virové nákazy se nelze vylhat. Pokusila se o to čínská vláda a důsledkem jsou tisíce mrtvých. Vědci v Southamptonu spočítali, že Čína mohla uchránit před nákazou téměř 70% nemocných ve světě, kdyby udělala příslušná opatření jen o týden dříve (!). Kdyby komunistická vláda namísto umlčování varovných hlasů zavedla karanténu už od začátku ledna, množství nakažených by bylo na 5% (!!!) oproti skutečnému stavu. Samozřejmě procento obětí by bylo ještě výrazně nižší, protože nemocnice by nekolabovaly pod velikým množstvím nakažených.

Karanténa je smysluplné opatření.

Chci vás proto, milé studentky a studenti, poprosit – buďte disciplinovaní, vydržte nepříjemné limity karantény a hygienických doporučení, abyste zbytečnou nedbalostí nepřispěli k zrychlení dynamiky nákazy, abyste neublížili sobě, ani nikomu dalšímu.

Samozřejmě se nemusíte obávat, že by vám nastalá situace nějakým způsobem zkomplikovala studium.

Jistě nehrozí, že bychom někoho poškodili, že bychom v této situaci při hodnocení nezohlednili podmínky, za jakých vaše díla vznikala.
Opravdu není nejmenší důvod ke znepokojení, nebo panice.

S vašimi pedagogy nyní dohodnu formu průběhu zbývajícího semestru a už jsem zkoncipoval bezpečný způsob hodnocení semestrálních i klauzurních prací.

Přijímací zkoušky do navazujícího magisterského studia budeme realizovat distančně. Stejně, jako už dva roky probíhá první kolo přijímacího řízení do studia bakalářského. Domnívám se, že zájem o studium v našem navazujícím magisterském studiu v tomto roce skokově naroste, protože právě probíhá reakreditace na pouze dvouleté magisterské obory, které bychom měli stihnout spustit od září 2020.

Limitem jako vždy bude pouze úroveň vašeho talentu, takže se nezapomeňte včas přihlásit (poplatky za přihlášku jsem už dříve zrušil). Pozn. Mezní termín pro podání přihlášek je 30. duben 2020.

Odhaduji, že ve druhé polovině měsíce června a v červenci bych už mohl vpouštět vybrané studenty pracující na závěrečných pracích individuálně do dílen, aby mohli v korektních podmínkách ukončit bakalářské a diplomové práce.

Termín odevzdání bakalářských a diplomových prací bude odsunut na konec července (kde dříve byl termín opravný) a od konce srpna cca do konce září budou probíhat obhajoby i státní zkoušky a jejich opravné termíny.

Jak vidíte, netřeba se hroutit nad blížícími se standardními termíny kvalifikačních prací. Završení vašich studií proběhne i přes velice složitou situaci, ve které se náš stát nachází, v příznivých podmínkách.

Nebudu zde rozepisovat detaily, ty naleznete v příslušných vyhláškách, které připravujeme.

Chtěl jsem v tuto chvíli především, aby nikdo z vás nebyl zbytečně ve stresu.

Možná někdo z vás je toho názoru, že jsem se mohl ozvat dříve, ale já jsem se musil ve svém rozhodování orientovat podle co nejpřesnějších prognóz vývoje situace.
Nyní je už patrné, že můj odhad situace, který se před časem zdál přehnaně úzkostný, odpovídá ve skutečnosti prognóze optimistické.

Jistě vidíte kolem sebe, že ve chvíli, kdy selhal stát ve včasném zajištění ochranných pomůcek, projevila se kreativita a solidarita občanů. Je potěšitelné vidět tu pozitivní vlnu, která se v naší zemi projevuje vždy v těžších chvílích. Také já a moje rodina se podílíme na šití a distribuci materiálu i roušek, distribuci léků potřebným, atp.
Věřím, že i vy se zapojujete do podobných aktivit podle svých možností.

Každý problém, komplikace, průšvih je jen převlečená šance (protože to vím, vybudoval jsem skvělou fakultu, které jste vy skvělými studenty).
Přemýšlejte, jaké možnosti jsou pro vás skryté v této složité době.
Možná je čas zastavit se, čas rozhlédnout se kolem sebe, vnímat v klidu (ne jen jako z okna rychlíku) přicházející jaro.
Čas přemýšlet o příčinách a důsledcích toho, co se děje.
Čas užít si své blízké.
Čas uvědomit si kdo jsem, odkud jdu a kam mám namířeno.
Čas udělat důkladnou „inventuru" svých hodnot.
Ale dost už „moudrých rad"...

Přátelé, všem přeji hlavně zdraví. Zvládneme to! Sutnarka to zvládne!!!

Josef Mištera - děkan

Galerie Ladislava Sutnara je do odvolání uzavřena

S lítostí Vám oznamujeme, že na základě USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 12. března 2020 č. 199 o přijetí krizového opatření, ve kterém vláda mimo jiné zakazuje s účinností od 13. března 2020 od 6:00 hod. přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých služeb, jsme byli nuceni naši Galerii Ladislava Sutnara do odvolání uzavřít. Pro bližší informace sledujte náš galerijní FB profil.

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ

úterý, 10 březen 2020 13:28

Na základě nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR ruší Západočeská univerzita v Plzni s účinností od 11. března 2020 do odvolání kontaktní výuku. Zrušen je také reprezentační ples a další akce převyšující 100 účastníků.

Architekt Zdeněk Fránek vystavuje v Galerii Ladislava Sutnara

Až do 11. dubna můžete v Galerii Ladislava Sutnara navštívit výstavu Zdeněk Fránek: Figures.

Café racer od studenta Sutnarky zazářil na Motosalonu

neděle, 08 březen 2020 00:00

Student třetího ročníku bakalářského ateliéru Produktový design II. Václav Svítil navrhl ve spolupráci s Royal Enfield Česká republika závodní Café racer.

Představujeme Etický kodex ZČU

čtvrtek, 05 březen 2020 10:01

Západočeská univerzita se rozhodla zpopularizovat zásady etického chování. Každou středu se budou s Etickým kodexem setkávat i čtenáři portálu Info ZČU.

Premiéra výstavy "České hrdinky" se odehraje v Jeruzalémě

Putovní výstavní projekt "České hrdinky: Významné ženy české historie a současnosti" připravili pod vedením Renáty Fučíkové studenti ateliéru didaktická ilustrace. 

Výstava podává svědectví o záhadném poutu mezi Českem a Izraelem

V Rožmberském paláci na Pražském hradě je od 27. února k vidění expozice věnovaná třicátému výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Státem Izrael a tehdejším Československem. Představuje výtvarné práce, které vytvořili studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni pod vedením ilustrátorky a pedagožky Renáty Fučíkové. Výstava nazvaná Záhadné pouto potrvá na Pražském hradě do konce dubna, poté zamíří do dalších míst v České republice. Jednou ze zastávek bude i Plzeň.

Výstava Dobrých 100 pokračuje ve své pouti po Tchaj-wanu

Výstava prací studentů ateliéru Mediální a didaktická ilustrace mapující 100 let československé a české historie z pohledu nevšedních počinů, událostí i úspěchů "Dobrých 100" je od 2. do 14. března opět k vidění v Tchaj-peji.

Unikátní výstava Chiméra se představí v Galerii Ladislava Sutnara

Do 7. března je v Galerii Ladislava Sutnara k vidění unikátní skupinové výstavy nových a digitálních médií "Chiméra".

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E