Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

aktuality

FUD na Designbloku 2013

úterý, 15 říjen 2013 15:23

Ohlédnutí za účastí Fakulty umění a designu na letošním Designbloku.

Den otevřených dveří FUD

pátek, 11 říjen 2013 11:31

I v letošním roce se první listopadový pátek otevřou dveře Fakulty umění a designu ZČU a jejích ateliérů zájemcům o studium i ostatním příznivcům umění. Těšíme se na vás 1. listopadu 2013 od 10 do 15hod.

Pomalé obrazy

Galerie Ladislava Sutnara představuje tvorbu malíře a pedagoga Aleše Ogouna. Médium malby je pro něj nástrojem komunikace. Pracuje způsobem, že přes sebe vrství čitelné fragmenty skutečnosti – ruce, ústa, ptáky – a poskládá je podle subjektivního vzorce, ze kterého vznikne vrchní rastr obrazu, zpod kterého vystupuje další kódovaný obsah, ke kterému by nás reálné prvky měly přiblížit. Pro vytvoření didaktického ornamentu využívá princip opakování.
„... Obsahově zkoumám oblasti interakce ega a okolí. Podle umělecké psychologie je divákem při vnímání díla, coby znaku, prvotně přijímán estetický požitek a teprve druhotně je dílo dešifrováno podle divákovy vyspělosti. Právě pro tuto emocionální rovinu vnímání obrazu jsem ve své tvorbě použil přitažlivost dekoru se snahou o snadnější vnímání druhého malířského plánu divákem.“ (úryvek z textu Fragmentovaná malba, Aleš Ogoun)

Vyhlášení voleb do AS FUD

pondělí, 07 říjen 2013 10:21

Dokument k vyhlášení voleb do AS FUD

ke stažení zde

Dej svému umění šanci

pátek, 27 září 2013 00:00

"Dej svému umění šanci" - takové je motto letošní kampaně, kterou Fakulta umění a designu oslovuje talentované středoškoláky, a to netradičně skrze své studenty, kteří se stali tvářemi i spolutvůrci celé kampaně.

 

Cena Ladislava Sutnara 2013 má své vítěze

čtvrtek, 26 září 2013 11:52

Fakulta umění a designu ZČU bude letos opět udělovat výrazným uměleckým a pedagogickým osobnostem prestižní Cenu Ladislava Sutnara.

 

FIGURAMA 13

Motto třináctého výročí FIGURAMA:
Figuramu tvoří to, co se nedá koupit. Um, talent, pevná vůle a pokora autorů.
doc. akad. mal. Karel Pokorný

Meditace kresbou

Galerie Ladislava Sutnara vítá pedagoga Fakulty umění a designu Jiřího Kornatovského. Autor zde představí rozměrné kresby, kterými se zapsal do podvědomí laické i odborné veřejnosti. Kresby velkorysých formátů zobrazují organické tvary, které v nadživotní velikosti dosahují velkého estetického účinku. Hlavní roli v nich hraje modelace, šrafování, plasticita a dynamická rotace. Velkoformátové kresby vytváří autor technikou uhlu, pro menší formáty používá i tuhu nebo propisovačku. Zvolená technika mu umožňuje sledovat zvolený rytmus a dynamiku kresby.
Tvorba Jiřího Kornatovského je založena na duchovních aspektech, meditaci a koncentraci. Jeho práce představují rituál a kontinuitu. Přes monumentální rozměry nejsou kresby primárně určeny k veřejné prezentaci, ale pro intimní modlitbu.

ArtCamp 2013

V Galerii Nad schody se na začátek nového semestru akademického roku již tradičně představuje výběr prací absolventů aktuálního ročníku mezinárodní letní školy umění ArtCamp. Tentokrát bude ve výstavním prostoru galerie k vidění výběr ze tří kurzů. Grafický design a plakát, Logo a jednotný vizuální styl a Design informací.

Design

V Galerii Nad schody prezentuje vybraná díla desítka studentů UUD oboru Design.
Práce vznikly v letním semestru ak. roku 2012 / 2013 pod vedením MgA. Zdeňka Veverky, vedoucího specializace Průmyslový design a doc. ak. soch. Františka Pelikána, vedoucího specializace Produktový design a Design.
Mezi bakalářskými a diplomovými pracemi nalezneme například návrh nákladního automobilu, traktoru, či kancelářského setu, designového studia nebo schodiště. Z klauzurních prací zde budou k vidění designové vizualizace horkovzdušných kamen, jejichž návrh byl externí zakázkou a práce probíhala v úzké spolupráci se zadavatelem.

Špička ledovce 2013

Také v letošním roce se v Galerii Ladislava Sutnara představuje výběr z oceněných bakalářských a diplomových prací čerstvých absolventů Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Studenti magisterského oboru Ilustrace a grafický design i bakalářského oboru Ilustrace a grafika, Fashion design, Design kovu a šperku a Sochařství představují rozmanitou expozici, kterou opět spojuje kvalita jednotlivých děl, které studenti při své práci dosáhli.

Na začátku

Výstava představí práce začínajících mladých umělců, studentů bakalářských ročníků ateliéru UUD v Plzni a jejich pedagogů. Vystavené keramické plastiky a objekty jsou výběrem prací za uplynulý akademický rok, z nichž některé z nich vznikaly přímo pro prostory hradu Klenová.

 

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E