Modeli da Torino / fotoreportáž

pátek, 17 květen 2013 02:12

Středeční mimořádné představení Modeli da Torino, které se konalo v nové budově Ústavu umění a designu ZČU, si nenechaly ujít stovky diváků. Pod režijním vedením Petra Formana a ve spolupráci se studenty UUD předvedlo 17 mladých akrobatů z italské cirkusové školy FLIC dechberoucí představení, které nezaměnitelným způsobem propojilo svět výtvarného a pohybového umění. Studenti se při přípravě představení nechali inspirovat uměleckými artefakty, výtvarnými materiály i vybavením, a tak jsme se dočkali například akrobacie na malířském stojanu, hry se stínem a projekcí, balancování na železné konstrukci/soše, netradiční „módní přehlídky“ a mnoha dalších originálních a překvapivých nápadů. Důležitou roli hrála při představení samotná budova UUD, její konstrukce a celková atmosféra. I proto šlo o jedinečné představení, které není možné přenést do jiného prostoru – proto bylo živě přenášeno přes internet, aby nejen rodiny a přátelé mladých umělců, kteří pocházejí z různých zemí světa, mohli sledovat výsledky jejich práce. Odměnou za jejich úsilí byl neustávající aplaus naplněného hlediště.

Představení vzniklo v rámci projektu EHMK 2015 a bylo pilotním projektem spolupráce UUD s uměleckými školami z celého světa, zaměřenými zejména na dramatické a pohybové umění.