Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Cesty nové typografie

Rok po úspěšné výstavě Amerických Venuší se v Galerii Ladislava Sutnara představí další část pozoruhodného díla legendárního umělce a designéra, jehož jméno galerie nese – tentokrát jeho plakátová a typografická tvorba.

vernisáž: čtvrtek, 18 říjen 2012
od: pátek, 19 říjen 2012
do: sobota, 17 listopad 2012

Výstava Cesty nové typografie / Plakáty Ladislava Sutnara, kurátorsky připravená Ivou Knobloch z Uměleckoprůmyslového musea v Praze, představí plzeňské veřejnosti unikátní historická díla ze sbírek UPM, z nichž některá budou mít na této mimořádné výstavě světovou premiéru.

Cesty nové typografie / Paths of New Typography
Plakáty Ladislava Sutnara / The Posters of Ladislav Sutnar

Vystavená kolekce plakátů Ladislava Sutnara ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze ukazuje proměny média plakátu od dvacátých do šedesátých let dvacátého století v díle vůdčího představitele evropské „nové typografie". Pod tímto pojmem se tehdy formovaly principy moderní vizuální komunikace.

Sutnarovy plakáty dvacátých let zajímavým způsobem dokládají hledání výrazu, adekvátního moderní době, a ukazují, že cesty nové typografie byly v českém prostředí poměrně složité. Kromě nedostatečného vybavení tiskáren přetrvávalo dlouho dekrorativní pojetí plakátu. V druhé polovině dvacátých let Sutnar jako jeden z prvních v českém prostředí experimentoval s fotomontáží. Jeho plakátová tvorba má široký rejstřík, propaguje nakladatelské domy, kulturní události, hsopodářské výstavy, či je součástí celého brandingu, vizuálního stylu instituce. Mezi plakáty najdeme i volební plakát českoslovnvké sociálně demokratické strany. Jako vlivná osobnost meziválečného kulturního i hospodářského života měl přirozené vazby na rozmanité klienty, což se poštěstilo málokterému meziválečnému československému afišistovi. Zejména v plakátech třicátých let dokázal propojit potřeby reklamy, propagace a osvěty pro masovou veřejnost.

Sutnarovy plakáty třicátých let patří k ikonám evropské nové typografie, jejíž principy zde rozvinul osobitým způsobem. Optického a psychologického účinu v chaotickém prostředí velkoměsta dosahoval informační přesností a stručností, invenčně pracoval s kontrasty, negativní barvou, smělou prostorovou konstrukcí. K sutnarovskému, na první pohled rozeznatelnému grafickému rukopisu patří také jedinečná harmonie kompozičního řešení a poetický náboj.

Mnohé z těchto plakátů se staly kultovními již ve své době, některé však byly pro české publikum příliš šokující. Na konzervativní postoje Sutnar narážel i později ve Spojených státech, kde se specializoval se na obor design informace, který založil a promýšlel jako expanzi nové typografie v budoucí informační společnosti. V několika málo plakátech zde dokázal nezaměnitelným způsobem skloubit věcnou informaci a symbolický přesah a modernizovat americký plakát druhé poloviny dvacátého století. Kolekce Sutnarových plakátů zpřítomňuje jeho krédo: Think first, work later (nejdříve přemýšlej a teprve potom pracuj).

Ladislav Sutnar vnímal plakáty jako důležitou součást mohutného hnutí, které ve dvacátých a třicátých letech modernizovalo celý životní styl. Proto věnoval velkou péči objasnění jejich kontextu, jak dokládá jeho korespondence, zveřejněná v knize Ladislav Sutnar v textech (2010).

Zahájení výstavy Cesty nové typografie / Plakáty Ladislava Sutnara ve čtvrtek 18. října 2012 v 17 hodin je součástí bohatého programu slavnostního otevření nové budovy Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Jeho vzácnými hosty budou i syn Ladislava Sutnara Radoslav L. Sutnar s chotí Elaine.

Informace k výstavě Vám poskytne:
PhDr. Iva Knobloch
kurátorka sbírky moderní knihy a grafiky Uměleckoprůmyslového musea v Praze
251 093 267
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.upm.cz

Informace ke Galerii Ladislava Sutnara a UUD ZČU Vám poskytne:
Mgr. Ing. arch. Petr Klíma
manažer pro tvůrčí činnost UUD
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
602 316 299
www.uud.zcu.cz

Informace k provozu Galerie Ladislava Sutnara Vám poskytne:
Eva Sýkorová
vedoucí provozu Galerie Ladislava Sutnara
Jungmannova 1, 301 00 Plzeň
otevřeno: úterý–pátek 11–18 hodin, sobota 10–15 hodin
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
377 63 1718

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E