Dvaadvacátý ročník soutěže o Národní cenu za studentský design 2012 je vyhlášen!

úterý, 16 říjen 2012 00:34

Soutěže se mohou účastnit studenti univerzit, vysokých škol, vyšších a středních odborných škol a odborných učilišť se studiem designu, architektury, uměleckých řemesel a výtvarného umění. Soutěž je mezinárodní.

Národní cenu za studentský design vyhlašuje Design Cabinet CZ, nadační program Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství společně se zúčastněnými univerzitami a vysokými školami, Unií profesionálních designérů ČR, Asociací užité grafiky a grafického designu, Obcí architektů ČR a Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Cílem soutěže je trvalé monitorování, dokumentace, hodnocení a prezentace tvorby studentů studujících obory zaměřené na design, architekturu, umělecká řemesla a výtvarné umění a o propojení škol a studentů s průmyslem, výrobními, produkčními a obchodními firmami.
Soutěžit mohou klauzurní, semestrální, absolventské a jiné (vlastní) studentské práce z oblasti designu, architektury, uměleckých řemesel a vizuální komunikace, které vznikly po 1. lednu 2010 a nebyly přihlášeny v předešlých ročnících této soutěže. Soutěžit mohou studenti, kteří ukončili studium nejpozději v letním semestru 2012, za své školy nebo za sebe. Přihlásit se mohou jednotlivci i autorské kolektivy.

Do soutěže spadají práce z nejširšího spektra zahrnutého pod termínem design a vizuální komunikace — např. produktový design (sklo, porcelán, oděv, textil, obuv, módní doplňky, nábytek, sanitární předměty, hračky, obaly, svítidla, hudební nástroje ad.), industriální design (doprava, zdravotnictví, strojírenství, technologie aj.), artdesign (šperk, různé předměty aj.), vizuální komunikace (grafický design, užitá, reklamní a volná fotografická tvorba, digitální média), umělecké řemeslo (všechny typy materiálů, knižní vazby ad.), interiérová řešení, architektura, scénografie, design spojený s konstrukčními pracemi — strojírenství, stavitelství, úprava krajiny).

Práce budou hodnot tři nezávislé poroty: středoškolská porota bude složena z jmenovaných středoškolských pedagogů a profesionálních designérů či umělců, vysokoškolská porota z jmenovaných vysokoškolských pedagogů a profesionálních designérů či umělců, národní porota z nezávislých expertů, kurátorů a profesionálních designérů a umělců. Poroty jsou mezinárodní. Práce se hodnotí pod registračními čísly, poroty neznají jména studentů ani škol.

Registrace přihlášek probíhá na www.studentskydesign.cz

Od roku 2008, kdy soutěž po zrušení Design centra ČR znovu nastartovala, vidělo zatím výstavy nominovaných a vítězných prací na výstavách Nový (z)boží 150 000 návštěvníků! Design Cabinetu CZ se podařilo zprostředkovat zúčastněným studentům více než 50 pracovních příležitostí a zakázek, včetně zahraničních.

Informace o soutěži na www.designcabinet.cz; www.studentskydesign.cz

Naposledy změněno úterý, 20 listopad 2012 21:22