Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

FIGURAMA 12

pondělí, 15 říjen 2012 22:35

Krátce po zahájení letošního akademického roku přivítal jeden z největších prostorů plzeňského Avalon Business Center další ročník mezinárodního projektu FIGURAMA. Výstava FIGURAMA 12, která se koná v rámci doprovodného programu VIII. mezinárodního Bienále kresby Plzeň 2012, byla zahájena ve čtvrtek 4. října v 18 hodin.

Projekt FIGURAMA, pořádaný Ústavem umění a designu Západočeské univerzity v Plzni a občanských sdružením FIGURAMA, o. s., vznikl již v roce 2001 z iniciativy pedagogů dvou uměleckých vysokých škol – prof. akad. mal. Borise Jirků (tehdy VŠUP v Praze, nyní Ústav umění a designu ZČU) a akad. mal. Karla Pokorného (tehdy VUT v Brně, nyní FA ČVUT v Praze), kteří uspořádali společnou výstavu figurálních prací svých studentů.

Přehlídka FIGURAMA nedlouho po svém založení přesáhla hranice České republiky – v rámci letošního ročníku se představí práce studentů a pedagogů ze třinácti vysokých škol z pěti evropských zemí. Mezi nimi je vedle Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni také Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademie výtvarných umění v Praze, Fakulta umění Ostravské univerzity, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, Fakulta umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Magyar Képzőművészeti Egyetem, Univerzita Pardubice – Fakulta restaurování Litomyšl, Univerza v Ljubljani, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje a Fakulta architektury ČVUT v Praze.

Projekt FIGURAMA má za cíl mapovat a porovnávat přístup ke ztvárnění lidského těla na jednotlivých participujících vysokých školách s výtvarným zaměřením. FIGURAMA však plní i další důležitý úkol – vede studenty k pochopení, že kresba, včetně té figurální, je nepostradatelnou součástí většiny uměleckých oborů i v dnešní době rozmachu nových médií. Učí je novému způsobu vnímání lidského těla, podporuje jejich tvarovou zásobu, kresebné dovednosti a pomáhá rozvíjet jejich myšlení a kreativitu. Nejedná se však jen o studie anatomie z hodin kresby. Výstava představuje rozmanité pojetí figurálního námětu.

Naposledy změněno úterý, 20 listopad 2012 21:23

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E