o ateliéru
Cílem oboru je připravit na uměleckém i uměleckořemeslném základu klasického sochařství umělce orientovaného v prostorové tvorbě. Obor má velmi široký společný základ ve studiu figury, přírodnin, v portrétu, ale i v práci s prostorem – ať už se jedná o prostor komorní či rozměrnou monumentální úlohu. Základem studia je systematické zkoumání a aplikace různých tradičních i netradičních materiálů a precizní řemeslo. Toto navazující magisterské studium má základ v souřadně strukturovaném studiu bakalářském.
Struktura magisterského navazujícího studia je velmi podobná struktuře výuky na tradičních výtvarných školách – cca 2/3 objemu kreditů obsahuje výuka hlavního předmětu (ateliéru) a pouze zbylá třetina volitelných předmětů je k dispozici pro individuální doplnění nebo prohloubení kvalifikace či dovedností studenta. Magisterský stupeň již počítá s dostatečnou zralostí studenta, jenž plánuje svůj umělecký růst. Proto jsou volitelné předměty nabízeny ve většině případů bez přiřazování a doporučování do určitého konkrétního semestru studia. Délka standardní doby studia navazujícího magisterského stupně jsou 3 roky.
Vedle hlavního ateliéru Sochařství posluchači během studia absolvují další povinné předměty: estetiku a teorii umění, vybrané kapitoly z dějin umění; nedílnou součástí studijního plánu je i absolvování povinné praxe a povinné exkurze. V rámci rozšíření a zpestření kvalifikace si studenti dle doporučení garanta oboru vedle hlavního ateliéru volí z kreativního bloku další předměty, např. design produktů, grafický design, kresbu, malbu, ilustraci a grafiku atd. Paletu zvolených předmětů v rámci svého studijního plánu završí volbou některého povinně volitelného předmětu rozšiřujícího bloku - např. fotografování klasického, fotografování digitálního, umělecké fotografie, dějin vizuální komunikace, dějin současné fotografie apod.
Nejkvalitnější semestrální, klauzurní a v závěru studia i diplomové práce, mohou posluchači pravidelně vystavovat v několika plzeňských galeriích, jež FDULS spravuje, ale i ve výstavních prostorech mimo Plzeň. Posluchači mohou absolvovat studijní stáže na jiných uměleckých školách v ČR i v zahraničí, samozřejmou součástí studia je zapojení studentů pod odborným vedením pedagogů do mnoha prestižních uměleckých projektů a výtvarných akcí.
Absolvent se stane kreativní, flexibilní osobností, disponovat bude zevrubnými znalostmi z oboru dějiny umění, dějiny daného oboru, estetiky a teorie umění. Vybaven bude kvalifikací magistra umělecké školy výtvarného zaměření s orientací na prostorovou tvorbu. Od absolventa bakalářského stupně se bude odlišovat větší mírou zkušeností a hlavně vyšším stupněm umělecké zralosti. Vybaven bude znalostmi a dovednostmi, které tvoří základ klasického sochařství. Bude znalý tradičních i současných technologií, bude schopen pracovat se dřevem, kamenem, kovem, plasty apod., bude připraven experimentovat a nalézat nové cesty ve výtvarném i technickém řešení. Ovládat bude řemeslné a uměleckořemeslné postupy směřující ke kompozici a realizaci plastiky nebo jiného způsobu řešení daného prostoru. Působit může jako samostatný umělec – sochař, či jako člen týmu nebo firmy.
přijímací zkoušky
Podrobné informace týkající se přijímacího řízení do magisterského studia FDULS naleznete zde. Podmínkou přijetí je minimálně bakalářský vysokoškolský titul Bc. a úspěšné absolvování jednodenní přijímací talentové zkoušky. Bližší informace viz www.zcu.cz, sekce Přijímací řízení), kontakt: Mgr. M. Jeriová, tel. +420 377 636 715, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
příprava na přijímací talentové zkoušky
V případě zájmu má uchazeč možnost před přijímacím řízením po předchozí domluvě konzultovat své domácí práce s vedoucím zvoleného ateliéru (kontakt: Lucie Balíková, tel. +420 377 636 801, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Konzultace jsou poskytovány zdarma.
Jako přípravu na vlastní talentové zkoušky mohou uchazeči absolvovat v rámci placeného celoživotního vzdělávání na FDULS celosemestrální umělecké kurzy (informace viz www.fdu.zcu.cz, sekce Celoživotní vzdělávání, kontakt Mgr. M. Jeriová, tel. 377 636 715, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) či intenzivní týdenní umělecké kurzy během každoroční mezinárodní letní školy umění ArtCamp (informace viz www.fdu.zcu.cz/artcamp kontakt: Mgr. M. Kohoutková, tel. +420 377 636 716, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).
Po splnění podmínek přijímacího řízení a následném přijetí na FDULS mohou být studentům tyto úspěšně absolvované kurzy při dodržení stanovených podmínek uznány v rámci svého studijního plánu jako absolvované.
státní závěrečná zkouška
Státní závěrečná zkouška (dále jen SZZ) je uskutečňována formou všeobecné rozpravy dle zadaných okruhů).
Součásti SZZ jsou
- obhajoba předem vypracované a předložené praktické i teoretické části diplomové práce,
- zkouška z teorie a dějin oboru,
- zkouška z dějin umění, dějin užitého umění, estetiky
diplomová práce
Součástí státní závěrečné zkoušky je vypracování a obhájení závěrečné diplomové práce, jež obsahuje teoretickou část i vlastní umělecké dílo.
Příklady témat diplomových prací
U diplomových prací se zpracování tématu odlišuje od bakalářských prací rozsahem a hloubkou uchopení tématu.
- Instalace
- Plastika pro daný interiér
- Socha pro daný veřejný exteriér
- Haptická plastika
- Krásné odpady
- Výsypka jako landart
- Paměť prchavého místa
- Co vidím, už tu není
- Kam vede ta cesta?
- Slepice nezná oblaka
- Život - jeviště
Každý student má možnost navrhnout vlastní individuální téma.