Tvůrčí pobyt v horské oáze Hatta

pátek, 23 duben 2021 20:04

Na konci minulého roku vypsalo Velvyslanectví České republiky v Abú Dhabí ve spolupráci s Galerií Art Hub konkurz na uchazeče o tvůrčí pobyt ve Spojených arabských emirátech pro studenty uměleckých škol v ČR. Konkurzu se zúčastnily i studentky navazujícího magisterského ateliéru grafický design Karolína Čaplová a Kamila Kučerová. V konkurzu uspěly a mohly tak prožít tři týdny v neopakovatelné atmosféře mezi vrcholky Hajarských hor.

Březen tohoto roku jsme mohly díky Velvyslanectví České republiky v Abú Dhabí strávit uměleckým rezidenčním pobytem v Art Hub Hatta Dubai. Art Hub je nově vznikajícím prostorem pro uměleckou tvorbu mezi vrcholky Hajarských hor v emirátu Dubaj asi deset kilometrů od hranic s Ománem. Zde jsme spolu s dalšími dvěma českými studentkami Annou a Sofií strávily tři neskutečné týdny. Bydlely jsme v „autobuse" předělaném na tři pokoje pro hosty, kempovaly jsme na pláži, pečovaly o kozy, ovce a koně, přijímaly pozvání na tradiční čaj karak od místního farmáře a objevovaly jsme místní jazyk i společenské odlišnosti. Zásadní byl čas v ateliéru, který jsme si vybudovaly z místní venkovní kuchyně, a také práce na autorské výmalbě hostinských pokojů. Díky nim zůstal v Hattě i kus každé z nás.

Výsledkem pobytu se stal společný cyklus pláten, který dostal název SAE českýma očima a představuje čtyři originální pohledy na místní život, barvy i chutě. Díky státnímu smutku (poznámka - po úmrtí zástupce vládce a ministra financí a průmyslu v jedné osobě, šejka Hamdana, byl vyhlášen třídenní státní smutek) se bohužel nemohla uskutečnit plánovaná vernisáž, ale náhradní opening – živě vysílaný z jednoho z pódií Art Hubu určených pro akrobacii na šálách, stál za to!

Díky z celého srdce patří všem organizátorům a mecenášům projektu.

Byl to jedinečný a neopakovatelný zážitek!

K&K

Víc fotek z Hatty najdete u Karolíny v Highlights na jejím IG