Nominace na ceny Grafika roku 2020

úterý, 20 duben 2021 15:19

Letošní účast na výstavě Grafika roku byla i přes mimořádná opatření, stižené podmínky a dopad pandemie nejvyšší v historii. Nadace Hollar přijala téměř 450 grafik a autorských knih. Mezi nominovanými se umístilo šest studentů ateliéru Grafika a jedna studentka ateliéru Malba. Nominaci na Cenu za litografii získal za list nazvaný Degustace také vedoucí ateliéru Grafika profesor Mikoláš Axmann.

Slavnostní předávání cen se s ohledem na mimořádná opatření přesouvá na dernisáž výstavy plánovanou na 18. května 2021 v 18.00 hodin v Císařské konírně Pražského hradu. Výstava proběhne v termínu od 21. dubna do 23. května 2021 v Císařské konírně, od 1. do 19. června pak v repríze v naší Galerii Ladislava Sutnara v Plzni. Výstava v Císařské konírně bude zpřístupněna, jakmile to situace dovolí. Zatím ji můžete sledovat online zde.

Na výstavě bude možné zhlédnout díla známých autorů, našich i zahraniční studentů, zastoupeni budou: Franta Skála, Jan Švankmajer, Patrik Hábl, Petr Nikl, Andrea Tachezy, Jiří Suchý, Jan Hísek, Mikoláš Axmann, Vojtěch Kovářik, Jana Hubatková, Svatopluk Klimeš, Šimon Brejcha, Miloš Šejn, Martin Velíšek, Michal Škapa, Jiří Černický, Saki Matsumoto, Matyáš Chochola, Lenka Falušiová, Martin Salajka, Jaromír 99, Jan Vičar a mnoho dalších.

Výstava Grafika roku představuje výběr nejlepší současné grafické tvorby širokého spektra umělců a studentů – grafiků. Za sedmadvacet let se Grafika roku stala platformou pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, nabízí ucelený pohled a možnost zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě. Zastoupeny jsou všechny klasické techniky – serigrafie, litografie, hlubotisky, tisky z výšky, počítačová grafika i originální autorské techniky nejen na papíře. Součástí projektu je již tradičně autorská kniha. V rámci soutěže je udělována Cena Vladimíra Boudníka, prestižní ocenění za celoživotní přínos grafickému oboru.

Zasedání porot Grafiky roku 2020 proběhlo za přísných hygienických opatření předposlední březnový týden v Sále architektů na Staroměstské radnici.

Na Hlavní cenu v kategorii C/A – velký formát studentská práce, Cena Simeony Hoškové (grafické listy větší než 297 x 210 mm) byli nominováni tito naši studenti:

• Veronika Hoppová – Na chalupě, hlubotisk, velikost listu 477 x 350 mm, 1. ročník MgA. studia, vedoucí ateliéru prof. Mikoláš Axmann
  • Sabina Kafková – Myšlenky, litografie, velikost listu 880 x 1150 mm, 1. ročník MgA. studia, vedoucí ateliéru prof. Mikoláš Axmann
  • Tomáš Leba – Tma, litografie, velikost listu 344 x 488 mm, 2. ročník BcA. studia, vedoucí ateliéru prof. Mikoláš Axmann

Nominaci na Hlavní cenu v kategorii C/B – malý formát studentská práce (grafické tisky menší než 297 x 210 mm) získala:

• Andrea Štosková – Téma fugy B Dur, suchá jehla, velikost listu 175 x 125 mm, 2. ročník MgA. studia, vedoucí ateliéru prof. akad. mal. Mikoláš Axmann

Nominaci na Hlavní cenu v kategorii D – autorská kniha získal:

• Pavel Hora – Všemi směry, linoryt, linořez, knihtisk, absolvent ateliéru Ilustrace a grafika, vedoucí ateliéru prof. akad. mal. Mikoláš Axmann

Na Cenu za tisk z výšky (speciální ceny za grafické techniky) byla nominována:

• Markéta Knorová – Sprchni už!, linoryt, velikost listu 3395 x 757 mm, 3. ročník MgA. studia, vedoucí ateliéru prof. akad. mal. Mikoláš Axmann

Nominace na Cenu za tisk z hloubky (speciální ceny za grafické techniky) získaly:

• Veronika Hoppová – Na chalupě, hlubotisk, velikost listu 477 x 350 mm, 1. ročník MgA. studia, vedoucí ateliéru prof. ak. mal. Mikoláš Axmann
  • Kristýna Bujárková – Plavec, komb. technika, velikost listu 452 x 310 mm, 3. ročník BcA. studia, vedoucí ateliéru doc. Aleš Ogoun

Nominace na Cenu za litografii (speciální ceny za grafické techniky)

• Mikoláš Axmann – Degustace, litografie, velikost materiálu 1750 x 1530 mm.

Kompletní přehled všech nominovaných na Grafiku roku naleznete zde, nominace na Cenu Vladimíra Boudníka jsou k nalezení zde.

Naposledy změněno pátek, 23 duben 2021 19:52