Mezinárodní fotografické symposium a výstava "Hranice, poetika konfliktu"

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara pořádala devátý ročník Mezinárodního fotografického symposia a výstavy. Ten se vrací k motivu z roku 2018, jímž byly hranice. Akce se konala tradičně v prosinci. Výstavou můžete projít díky virtuální prohlídce od studentů ateliéru Multimédia v odkaze zde. Téměř sedmihodinový záznam symposia, které se uskutečnilo 17. prosince 2020, a virtuálně propojilo Plzeň s Prahou, Holandskem, Izraelem, Taiwanem ale také Spojenými státy americkými, naleznete na našem Youtube kanálu zde

od: pátek, 04 prosinec 2020
do: sobota, 19 prosinec 2020

S ohledem na celosvětové dění jsou všudypřítomnými tématy politické nepokoje a pandemie koronaviru. Obě tyto okolnosti svým vlastním způsobem přispívají ke složitosti současné situace plné protestů a restriktivních opatření a způsobují nepředvídatelnost našich osobních i sociálních hranic.

V letošním roce jsme zažili řadu úzkost vyvolávajících událostí, které zpochybnily způsob života, na který jsme byli zvyklí. Ať už šlo o boj s neviditelným virem prostřednictvím karantén nebo o pochody protestující proti zkorumpovanosti politiků, naše hranice se zdají být mnohem více konfrontační než kdykoliv v minulosti.

Výstava a symposium Hranice, poetika konfliktu, které organizuje Vojtěch Aubrecht a Štěpán Grygar z ateliéru Fotografie plzeňské Sutnarky společně s kurátorem Janem Van Woenselem, představují průsečík názorů reflektujících naše těmito okolnostmi rozjitřené vědomí.

Proces definování, vyhodnocování a redefinování hranic má svůj význam. Dynamické napětí mezi stanovováním hranic a jejich nevyhnutelným – a někdy okamžitým – překračováním souvisí s paradoxní podstatou života. Hranice jsou v různých chvílích z různých důvodů překreslovány. Jsou předurčeny k tomu, aby se posouvaly, a ve svém účinku jsou dočasné. Umělecká díla prezentovaná v rámci této mezinárodní skupinové výstavy se dotýkají právě takovéto evoluce hranic a každá z nich se tak hlásí k určité poetice konfliktu.

Výstava Hranice, poetika konfliktu představuje umělecká díla, která znázorňují náhodné i záměrné střety geografických hranic, periferií, historie, politiky, náboženství, bezútěšnosti, každodenního života, lidské křehkosti, významu a nicoty, kůže, přestrojení a identity, rodiny, bezpečí a odcizení. Výsledkem je výstava, která své návštěvníky vybízí k tomu, aby se vydali na vizuální cestu mnohovrstevnatými a provázanými významy s neustále se měnícími hranicemi.

Mezinárodní skupinová výstava Hranice, poetika konfliktu přivádí na jedno místo fotografickou tvorbu nových i etablovaných umělců z České republiky, Slovenska, Číny, USA, Izraele, Nizozemska a Belgie, z nichž každý na téma hranic nahlíží svým osobitým způsobem.

kurátor Jan Van Woensel

foto: Alex Dym