Odešel profesor Václav Šerák, mezinárodně uznávaný designér a sochař-keramik

úterý, 26 leden 2021 14:57

Se smutkem oznamujeme, že v sobotu 23. ledna 2021 zemřel pan profesor akademický sochař Václav Šerák. Významný tvůrce keramiky, porcelánu a vysokoškolský pedagog. V tomto roce by mu bylo 90 let. Narodil se 9. října 1931 v Čakovicích.

Václav Šerák se vyučil točířem technického porcelánu v Merklíně, pak vystudoval Střední odbornou školu v Praze, a poté byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde studoval mezi lety 1952 a 1958 v ateliéru vedeném prof. Otto Eckertem. Po ukončení studia nastoupil jako návrhář v Karlovarském porcelánu v Duchcově a v ÚBOK. V roce 1990 se stal vedoucím Ateliéru keramiky a porcelánu na VŠUP, na počátku devadesátých let pomáhal zakládat Institut výtvarné kultury, předchůdce dnešní FUD v Ústí nad Labem.

V letech 2004 - 2011 založil a vedl Ateliér keramiky na Ústavu umění a designu, předchůdci Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni.

Profesor Šerák byl také jedním ze zakladatelů nejstaršího keramického sympozia v Bechyni.
Obdržel mnoho ocenění a jeho díla jsou zastoupena ve většině evropských a také zámořských sbírek specializujících se na sochařství a volnou keramickou plastiku.
Za své dílo na poli designu keramiky, ale především za práci pedagogickou a zásluhy o založení nových vysokoškolských pracovišť obdržel v roce 2012 Cenu Ladislava Sutnara.

Václav Šerák zemřel po dlouhém životě naplněném tvorbou a prací pedagogickou. Zůstává tu po něm veliké dílo, ale především nikdy nekončící stopa pedagogická. Jsou tu desítky jeho úspěšných absolventů, kteří svým dílem a svým pedagogickým působením dál předávají štafetu excelentního umu dalším generacím.

Václav Šerák tu s námi zůstane navždy.

Naposledy změněno čtvrtek, 28 leden 2021 10:10