Fotografie Štěpána Grygara je vystavena v Grand Palais

čtvrtek, 11 únor 2021 00:00

Fotografická výstava NOIR & BLANC: UNE ESTHÉTIQUE DE LA PHOTOGRAPHIE v Grand Palais je výběrem takřka tří stovek fotografií od dvou set autorů z období od vzniku fotografie po současnost.

Jako jediný z českých fotografů je na výstavě zastoupen spolu s Josefem Sudkem, Františkem Drtikolem a Josefem Koudelkou vedoucí ateliéru Fotografie Štěpán Grygar. K výstavě vyšel katalog a také speciální edice časopisu Beaux Arts v listopadu v Paříži.

Na výstavě je prezentována fotografie z roku 1984, která je součástí kolekce dvacítky fotek. Ty jsou ve fotografické sbírce Bibliothèque nationale de France v Paříži. "V době vzniku této fotografie jsem měl ateliér na Malé Straně, v domě hned vedle Vojanových sadů. Často jsem fotografoval tuto oblast a také protější břeh Vltavy, kde vznikl tento snímek. Nešlo o nějaký předem daný koncept. Naopak, snažil jsem se přistupovat k fotografii volně bez předsudků. Cílem byl jistý stupeň autonomie obrazu, člověk se nemusel dívat jen skrze fotografii na fotografovaný objekt. Hlavní motiv stál mimo obraz, pozadí se stávalo popředím, docházelo k tonálním i obsahovým konfrontacím uvnitř i vně obrazu. Na rozdíl od vizualismu, se kterým je tato etapa mojí tvorby srovnávána, se nejednalo o vyhledávání nezvyklých úhlů pohledu, ale o dekonstrukci obrazu," popisuje Štěpán Grygar.

Prohlédněte si speciální web, který je výstavě věnován.

Výstavu Noir et Blanc v Grand Palais si lze za 4 EURO prohlédnout online, včetně audiokomentáře k některým fotografiím ve francouzštině. Vstupenka platí týden. Akce trvá do poloviny června. Více informací najdete zde.

Naposledy změněno pondělí, 22 březen 2021 16:19