Výstava představuje výstupy kurzu „Design a vývoj pro prostředí virtuální reality". Projekt úspěšně propojuje naše kreativní studenty, kteří mohou profitovat z odbornosti obou fakult i z technického vybavení jejich laboratoří a ateliérů. Výměna našich studentů nám dává příležitost naše akademické obory nově zmapovat vytvořením sdíleného prostoru pro projekty, které v sobě spojí technologii a vědu s designem.
S ohledem na leitmotiv naší spolupráce a náš progresivní zájem o nová média jsme se rozhodli zvýraznit a oživit ve virtuálním světě klíčové osobnosti a historické události, které jsou pojítkem mezi českou a izraelskou kulturou a společností. Naše společné výstavy a projekty se proto soustředí právě na významná témata našeho společného dědictví. Určitým katalyzátorem a místem setkávání nových vizuálních a virtuálních narativů se stal prostor skutečného Masarykova náměstí v Tel Avivu. Studenti na základě svého výzkumu vytvořili virtuální prostředí, které diváka pohltí a aktivně zapojí. V malých týmech pod vedením Eitana Bartala a Alona Rubina zpracovali sedm jedinečných projektů, které se představí v rámci výstavy nazvané příznačně Masaryk Square AR/VR Exhibition Relationship in motion, tedy „Vztah v pohybu".
Velice nás těší, že díky výstavě Masaryk Square AR/VR Exhibition můžeme pokračovat v hledání nových způsobů, jak prezentovat a šířit provázané příběhy našich zemí – náš vztah v pohybu a jeho pohled do budoucnosti.
Společné česko-izraelské výstavy
Společně se zahájením naší výstavy zaměřené na virtuální realitu rovněž ještě jednou uvedeme projekt Záhadné pouto, který vznikl pod vedením ilustrátorky a vedoucí ateliéru Didaktické ilustrace Renáty Fučíkové a byl prezentován vloni v Rožmberském paláci na Pražském hradě.
Projekt je inspirován dlouholetým hlubokým přátelstvím mezi Českou republikou a Izraelem. Námět a texty výstavy a nově vyšlé publikace sestavil z části ze studentských disertačních prací kurátor výstavy, hebraista a diplomat Robert Řehák ve spolupráci se specialistkou na Blízký východ Irenou Kalhousovou. Kresby a grafické zpracování vytvořilo pod vedením Renáty Fučíkové 25 studentů. Grafickou úpravu a vizuál výstavy připravil student navazujícího magisterského ateliéru Grafický design Jakub Heyduk.
Výstava o výjimečném vztahu mezi židovským a českým národem od dávných dob až po novodobou historii znovuobnovených diplomatických vztahů je do 28. ledna k vidění ve Smetanových sadech na panelech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Výstavu doplňují panely umístěné v mázhauzu radnice.
Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu zahraničních věcí Státu Izrael, Velvyslanectví Státu Izrael v České republice, Magistrátu města Plzně a Plzeňskému kraji.
Foto: Alexander Dym