Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Masaryk Square AR/VR Exhibition

Výstava Masaryk Square AR/VR Exhibition je prvním plodem spolupráce Fakulty designu izraelského Holon Institute of Technology a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Vznik spolupráce se váže na třicáté výročí obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi a společnou činnost koordinuje Eitan Bartal, Arnošt Marks a Jan Van Woensel. S ohledem na současnou epidemiologickou situaci, která neumožňuje otevření Galerie Ladislava Sutnara pro veřejnost, bude instalace výstavy koncipována tak, aby byla viditelná "z ulice". Sledujte také prosím Facebookovou událost výstavy, kde budou zveřejněny aktuální informace.

od: úterý, 12 leden 2021
do: sobota, 30 leden 2021

Výstava představuje výstupy kurzu „Design a vývoj pro prostředí virtuální reality". Projekt úspěšně propojuje naše kreativní studenty, kteří mohou profitovat z odbornosti obou fakult i z technického vybavení jejich laboratoří a ateliérů. Výměna našich studentů nám dává příležitost naše akademické obory nově zmapovat vytvořením sdíleného prostoru pro projekty, které v sobě spojí technologii a vědu s designem.

S ohledem na leitmotiv naší spolupráce a náš progresivní zájem o nová média jsme se rozhodli zvýraznit a oživit ve virtuálním světě klíčové osobnosti a historické události, které jsou pojítkem mezi českou a izraelskou kulturou a společností. Naše společné výstavy a projekty se proto soustředí právě na významná témata našeho společného dědictví. Určitým katalyzátorem a místem setkávání nových vizuálních a virtuálních narativů se stal prostor skutečného Masarykova náměstí v Tel Avivu. Studenti na základě svého výzkumu vytvořili virtuální prostředí, které diváka pohltí a aktivně zapojí. V malých týmech pod vedením Eitana Bartala a Alona Rubina zpracovali sedm jedinečných projektů, které se představí v rámci výstavy nazvané příznačně Masaryk Square AR/VR Exhibition Relationship in motion, tedy „Vztah v pohybu".

Velice nás těší, že díky výstavě Masaryk Square AR/VR Exhibition můžeme pokračovat v hledání nových způsobů, jak prezentovat a šířit provázané příběhy našich zemí – náš vztah v pohybu a jeho pohled do budoucnosti.

Společné česko-izraelské výstavy

Společně se zahájením naší výstavy zaměřené na virtuální realitu rovněž ještě jednou uvedeme projekt Záhadné pouto, který vznikl pod vedením ilustrátorky a vedoucí ateliéru Didaktické ilustrace Renáty Fučíkové a byl prezentován vloni v Rožmberském paláci na Pražském hradě.

Projekt je inspirován dlouholetým hlubokým přátelstvím mezi Českou republikou a Izraelem. Námět a texty výstavy a nově vyšlé publikace sestavil z části ze studentských disertačních prací kurátor výstavy, hebraista a diplomat Robert Řehák ve spolupráci se specialistkou na Blízký východ Irenou Kalhousovou. Kresby a grafické zpracování vytvořilo pod vedením Renáty Fučíkové 25 studentů. Grafickou úpravu a vizuál výstavy připravil student navazujícího magisterského ateliéru Grafický design Jakub Heyduk.

Výstava o výjimečném vztahu mezi židovským a českým národem od dávných dob až po novodobou historii znovuobnovených diplomatických vztahů je do 28. ledna k vidění ve Smetanových sadech na panelech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Výstavu doplňují panely umístěné v mázhauzu radnice.

Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu zahraničních věcí Státu Izrael, Velvyslanectví Státu Izrael v České republice, Magistrátu města Plzně a Plzeňskému kraji.

Foto: Alexander Dym

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E