obor
Grafický design a digitální média

vedoucí ateliéru
doc. akad. mal. Ditta Jiřičková

kontaktní informace
kancelář / LS-332

odkazy

informace k přijímacímu řízení

seznamte se s ateliérem zde

o ateliéru

Grafický design a digitální média je specializací programu Grafický design a ilustrace. Jedná se o akademicky zaměřenou přípravu tvůrčích osobností působících v oblasti výtvarného umění. Jejími pilíři jsou tvorba, reflexe a interpretace. Těžištěm přípravy studentů je ateliérová výuka, v níž je jednak rozvíjena technická a technologická zdatnost studentů, jednak její tvořivé překračování s cílem obohacení vlastního autorského stylu vyjadřování. Primárně je ateliérová výuka v tematické rovině zaměřena podle koncepce autorského uměleckého projektu studenta s cílem dosáhnout jeho expozice, či uplatnění v praxi či aplikační sféře. Ateliérové předměty, jádro výuky, jsou doplňovány teoretickými disciplínami zaměřenými na kompetenční rozvoj studentů v oblastech recepce, reflexe a interpretace vlastní i cizí tvorby. Studenti jsou vzděláváni k tomu, aby toto poznání byli schopni vnímat v širších souvislostech a zprostředkovat je odbornému i širokému publiku alespoň v jednom světovém jazyce.

Po absolvování oboru prokazuje student znalosti:
o širokém spektru základních grafických prostředků (písmu, obrazu, tvaru, barvě atd.),
o základních parametrech vizuálního uměleckého díla (např. o kompozici, vztahu jeho obsahových a formálních aspektů),
o historických i současných stylových kánonech
o grafických prostředcích vhodných pro grafický design a vizuální komunikaci,
navrhování variant s ohledem na správné propojení funkce a estetických kritérií díla,
o způsobech komunikace se zadavatelem za účelem zjištění jeho požadavků,
o způsobech kritického posouzení vlastní práce v oborovém kontextu,
o možnostech řízení produkčního týmu řešícího komplexní úkoly,
o způsobech zdůvodňování a obhajování vlastní návrhové činnosti ve vztahu k dalším členům produkčního týmu,
o vhodných formách prezentace a propagace grafického projektu,
o navrhování inovací v oblasti technologie a funkčnosti vizuálních stylů a systémů v klasických i digitálních médiích,
o možnostech a limitech zapojení do mezioborové spolupráce nad projekty grafického designu a vizuální komunikce

přijímací zkoušky

příprava na přijímací talentové zkoušky

Podrobné informace týkající se přijímacího řízení do magisterského studia FDULS naleznete zde. Podmínkou přijetí je minimálně bakalářský vysokoškolský titul Bc. a úspěšné absolvování jednodenní přijímací talentové zkoušky. Bližší informace viz www.zcu.cz, sekce Přijímací řízení), kontakt: Mgr. M. Jeriová, tel. +420 377 636 715, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

státní závěrečná zkouška

Součásti SZZ jsou

• obhajoba předem vypracované a předložené praktické i teoretické části diplomové práce,
  • zkouška z teorie a dějin oboru,
  • zkouška z dějin umění, dějin užitého umění a estetiky

diplomová práce

Součástí státní závěrečné zkoušky je vypracování a obhájení závěrečné diplomové práce, jež obsahuje teoretickou část i vlastní umělecké dílo.

Příklady témat diplomových prací

U diplomových prací se zpracování tématu odlišuje od bakalářských prací rozsahem a hloubkou uchopení tématu.

• Návrh loga a orientačního systému
  • Návrh a grafické zpracování vizuální a tiskové kampaně
  • Návrh vizuální identity
  • Plakát jako forma kritické reflexe
  • Koordinovaný vizuální styl
  • Koncepce a grafické řešení výstavního projektu
  • Návrh vizuální identity – periodické události
  • Koncepce a grafické zpracování edice odborných obrazových publikací

Každý student má možnost navrhnout vlastní individuální téma.