Český krátký film Pa'lante, na kterém se podíleli studenti a absolventi Sutnarky, získal ocenění na mezinárodním festivalu

čtvrtek, 29 říjen 2020 00:00

Na filmu spolupracovali studenti Anna Karaivanová, Dinara Kurmakaeva, Adam Kvaček a absolventi Lukáš Hausenblas, Václav Čtvrtník a Michal Hor Horáček. Lukáš Hausenblas a David Van studovali pod vedením Vladimíra Merty a byli silně ovlivněni výukou filmové tvorby pedagoga Sutnarky Ladislava Moulise.

„Příběh je inspirovaný́ skutečnou událostí, která se odehrála v mém blízkém okruhu lidí. Především mě přišlo zajímavé pasovat do hlavní postavy v podstatě "negativního hrdinu". A odvyprávět jeho příběh tak, aby jeho chování dokázal divák pochopit nebo dokonce se s ním i ztotožnit. Což není běžná praxe v rámci tohoto tématu," popisuje režisér Van.

Pa'lante je krátkometrážní drama s komediálními prvky, odehrávající se v Praze. Oceněný film vypráví příběh o šestadvacetiletém Šimonovi, který́ si procházím těžkým rozchodem. Zlom přijde v momentě, když zjistí, že jeho stále milovaná bývalá přítelkyně Johana, začala chodit s transsexuálkou. Ze začátku se mu dostává opory od nejlepšího kamaráda Jáchyma v podobě večírků, alkoholu a drog, ale ten si později najde přítelkyni a zamiluje se. Šimon tak zůstává úplně sám a snaží se s celou situací vypořádat. Po bláznivém silvestru, kde se omylem ocitne v gay baru, jede domů, a když čeká na metro vymyslí způsob, jak se vyrovnat se situací.

Na španělském festivalu Evolution! Mallorca International Film Festival získal krátký film Pa'lante ocenění za Nejlepší zahraniční krátký film na mezinárodním festivalu Evolution! Mallorca Film Festival 2020. I přes aktuální epidemiologickou situaci bylo během 7 festivalových dní uvedeno více než 100 filmů za účasti více než 3 000 návštěvníků. Čestnými hosty festivalu byla herečka Angela Molina nebo oscarový režisér Fernando Trueba.

Pa'lante byl poprvé promítán na slovenském filmovém festivalu Inakosti v Bratislavě, který se díky aktuální epidemiologické situaci konal pouze online. Česká premiéra byla odložena na rok 2021.

Naposledy změněno středa, 04 listopad 2020 16:00