Když design pomáhá a chrání…

čtvrtek, 29 říjen 2020 19:28

Studentka třetího ročníku ateliéru Design nábytku a interiéru, Sofia Artemeva, navrhla v letním semestru minulého akademického roku germicidní UV lampu na dezinfekci drobných předmětů.

Práce byla součástí semestrálních prací, jejichž tématem byl „Život v karanténě", a studenti jej zpracovávali během první vlny COVID-19. „Cílem bylo navrhnout objekt, produkt, nebo malý prostor, který zpříjemňuje život v karanténě. Za karanténu považujeme nejen období koronaviru, ale taky lidi dobrovolně nebo nuceně izolované - lidi nemocné, matky na mateřské dovolené, řidiče kamionu, ale také introverty a podobně. Vznikla řada zajímavých řešení od souboru na domácí pěstování rostlin, cvičení, dodržování pitného režimu anebo práci z domova," popisuje vedoucí ateliéru Design nábytku a interiéru Jana Potiron.

A na jakém principu vlastně lampa funguje? Lampa vyzařuje ultrafialové záření ve spektru C (UVC), které ničí organismy a způsobuje narušení buněčných struktur. Běžně se využívá ve zdravotnictví a potravinářství, ale v době koronaviru se pomocí UV světel dezinfikují prostředky MHD nebo pracovní místa v kancelářích apod. „Mým cílem bylo vytvořit design UV lampy, která by se hodila do soukromého bytu. Chtěla jsem seznámit veřejnost s tímto typem světla a vytvořit produkt, který je dekorativní, ale zároveň funkční a snadno se používá. Lampa má tvar kupole pro tvoření prostoru na dezinfekci. Zrcadlový podstavec je určen na to, aby se objekty pod kupolí dezinfikovaly ze všech stran. Při použití lampy není nutné odcházet z místnosti, a je určena na čistění několika menších předmětů (např. mobil, klíče, peněženka, rouška apod.)," popisuje autorka.

Sofiin návrh UV lampy zaujal na Designbloku, kde byl součástí výstavy pod širým nebem Design Helps na pražské Kampě. Ta byla programovou novinkou této prestižní přehlídky a představila návrhy a díla, která mají za cíl pomáhat v oblasti zdravotnictví, sociální péče nebo životního prostředí.

„Lidstvo ještě potká několik situací podobných COVID-19 a měli bychom na ně být připraveni. Lampa MUN by mohla být jedním z těch produktů, které budou neoddělitelnou součásti každého bytu," pragmaticky zakončila Sofia.

Naposledy změněno čtvrtek, 29 říjen 2020 19:45