Kolekce LINOLEUM ohromila Budapešť

středa, 21 říjen 2020 00:00

Studenti ateliéru Kov a šperk a ateliéru Design nábytku a interiéru jsou součástí 15. ročníku mezinárodního výběrového výstavního projektu Design without borders / Határtalan Design, který je v Kiscelli Múzeum k vidění do poloviny listopadu a vy do něj můžete nahlédnout zde.

V historických prostorách muzea jsou nainstalovány práce více než sto čtyřiceti umělců ze čtrnácti zemí světa. V rámci této pestré přehlídky byli odbornou porotou vybráni dva začínající designéři, kteří obdrželi tzv. Infinite Design Award. Jednou z oceněných je studentka Sutnarky Monika Beníšková, která se prezentovala kolekcí LINOLEUM vzniklou v zimním semestru akademického roku 2019/2020.

„U produktů LINOLEUM hraje hlavní roli materiál PVC, podlahová krytina, kterou známe především pod pojmem lino. V Klatovské firmě Podlahové krytiny PN se v kontejneru hromadí různé odřezky PVC, rozhodla jsem se tedy odřezky od firmy odebírat a následně je zajímavě využít. V průběhu zkoušek, kde jsem zjišťovala jak se PVC chová při opracování, jsem objevila hned několik variant, jak s linem dále pracovat. Některé dokonce působily jako imitace různých materiálů. Využívala jsem technologie, které pro práci s linem nejsou úplně typické např. soustružení," popisuje Monika.

Monika vytvořila svůj vlastní designový jazyk, v němž kombinuje PVC se sklem. Skleněná deska je doplněná soustruženou masivnější nohou. Lino má skoro ve všech případech několik vrstev a podle výrobce a druhu lina mají tyto vrstvy různé barvy. Při soustružení vznikaly velmi příjemné a zajímavé změny odstínů barev a člověk by na první pohled neřekl, že se jedná o klasické PVC.

Užší výběr výstavy bude poprvé ve své historii také vystaven příští rok v květnu v bratislavské Galerii UMELKA a na přelomu června a července ve Vídni v MuseumsQuartier.

Naposledy změněno pátek, 23 říjen 2020 20:00