Meziuniverzitní projekt Silicomrades získal ocenění Česká hra roku

čtvrtek, 08 říjen 2020 14:19

Jubilejní 10. ročník slavnostního předávání cen autorům nejpřínosnějších českých her roku 2019 se uskutečnil 25. září, v technologicky unikátním českém divadle Image a jednu z cen si odnesl projekt Silicomrades, na kterém se podílí student Sutnarky.

Vítěze vybírala 38 členná porota, složená z českých vývojářů, zástupců akademické sféry, herních novinářů a osobností tuzemského herního průmyslu. O ceny se soupeřilo v celkem šesti kategoriích. V kategorii studentská hra ocenění získala 2D top-down kooperativní střílečka Silicomrades, ve které dva hráči v roli dvou robotů bojují proti nezastavitelné byrokracii. Silicomrades je dílem skupiny Outside the Fox, kterou tvoří studenti několika českých univerzit MFF UK, FF UK, FAMU a Západočeské univerzity konkrétně studenta Jakuba Eremiáše z ateliéru Animovaná a interaktivní tvorba.

„Hra začala vznikat již před dlouhými dvěma lety na MFF UK v rámci předmětu Vývoj počítačových her, do které se zapojují studenti různých fakult, včetně té naší. Pro splnění předmětu bylo nutné vytvořit v týmu za semestr prototyp počítačové hry a celý předmět byl koncipován jako soutěž - na jeho závěr totiž odborná porota složená z lidí z video herního byznysu měla vybrat tu nejlepší z her, které vznikly," popisuje Jakub Eremiáš. S ohledem na tuto skutečnost se tým rozhodl pojmout tvorbu nevážné hry velmi vážně, a pokusil se tak bojovat o první místo a odměnu v podobě účasti na konferenci. Student Eremiáš zvolil jednu z nejsložitějších technik - veškerý obsah je kreslený tužkou, následně naskenovaný a zeditovaný v počítači. Výroba prototypu sebrala stovky hodin práce, zejména kvůli animacím, které jsou převážně tvořeny ve 3D a to jen pro získání reference při kreslení.

Unikátním tahákem Silicomrades není jen zajímavý vizuál, ale i designová filosofie, která autory vede k neustálému zkoušení nových originálních nápadů a snaha udělat každou z plánovaných třiceti úrovní jinou mechanikou než ostatní. Jednotlivé úrovně jsou sdruženy do celkem deseti epizod, které spolu vyprávějí příběh o pokusu starých a nekvalitních robotů shodit ďábelskou robo-politickou vládu.

„Hra Silicomrades u poroty uspěla, což v první řadě znamenalo to, že práce nekončí, ba právě naopak. Otevřela se nám cesta k dodělání hry do plnohodnotné podoby a jejímu následnému vydání, po které už nějakou dobu kráčíme a snad nás dovede ke zdárnému konci, na kterém budeme všichni celosvětově slavní a oplývat miliony. Tam zatím nejsme a stále nás čeká kus práce, ovšem již nyní se nám vyplácí. V uplynulých dvou letech jsme zažili další úspěchy na nejrůznějších konferencích a veletrzích, ovšem tím největším je právě nově ocenění Česká hra roku. Takže i kdyby žádné naše další megalomanské plány nevyšly, tak máme podezření, že se nám ten domácí úkol docela podařil," uzavírá Jakub.

Naposledy změněno úterý, 13 říjen 2020 08:55