Namaluj si hudbu

pondělí, 14 září 2020 14:22

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara připravila ve spolupráci s Plzeňskou filharmonií nový interaktivní pořad pro děti, které rády kreslí. Po předpremiéře pořadu Namaluj si hudbu pro žáky základních škol ve čtvrtek 17. září se stejné představení (tentokrát už v rámci dětské abonentní řady Duha) odehrálo pro veřejnost. V nedělním odpoledni se opět zaplnil sál Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara dětmi a rodiči, aby společně, i za přítomnosti autora hudební složky Tomáše Illeho, sledovali příběh hudby a jejího vývoje během jednotlivých staletí. Pořadem provázel Svatopluk Schuller, děti inspirovala tvořivá múza studentka ateliéru Didaktická ilustrace Anna-Marie Mišterová a Plzeňskou filharmonii dirigoval Chuhei Iwasaki.

Lze namalovat hudbu? Lze hudbou vyjádřit obraz? Na tohle vše se pokusí odpovědět výchovný koncert pro děti nižšího stupně základní školy nazvaný "Namaluj si hudbu". K hudbě se budou promítat ilustrace, představující to, jak vypadali lidé a stavby za doby, když daná hudba vznikala. Pořadem je bude provázet dívka, která bude dělat múzu a bude děti vést k tomu, aby mohly začít vytvářet jakési automatické malby jako reakci na to, co uslyší.

"Obrazy, které se v rámci koncertu budou promítat, jsou dílem studentů ateliéru Didaktická ilustrace a jedná se o portréty hudebníků, pokusy o záznam dobové hudby nebo například vyjádření toku a rytmu hudby. Hudbu k tomuto programu napsal Tomáš Ille. Přearanžoval známé skladby – od gregoriánského chorálu až po Claudea Debussyho. Chceme, aby se děti již v útlém věku naučily vnímat syntetickou krásu hudby," popsala vedoucí ateliéru Renáta Fučíková.

Svatopluk Schuller: hlavní role
Martin Pášma: scénář
Tomáš Ille: hudba
Renáta Fučíková: výtvarná spolupráce
Chuhei Iwasaki: dirigent

Vhodné pro děti ve věku 6–15 let.

Foto: Natália Uhrinová

Naposledy změněno pátek, 25 září 2020 10:39