Intervaly vidění

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara a Galerie bratří Špillarů vás srdečně zvou na vernisáž výstavy Intervaly vidění, která se uskuteční ve čtvrtek 10. září od 17 hodin v Muzeu chodska v Domažlicích.

vernisáž: čtvrtek, 10 září 2020
od: pátek, 11 září 2020
do: sobota, 31 říjen 2020

Intervaly vidění je název putovní a proměňující se výstavy, která zkoumá práci fotografa a pedagoga Sutnarky Vojtěcha Aubrechta prostřednictvím koncepčních hledisek kurátora fakulty Jana Van Woensela. Jejich první společný rozsáhlý projekt se konal v The Sherover Gallery v Jeruzalémě (leden–únor 2020) a pokračuje v Galerii bratří Špillarů v Muzeu Chodska v Domažlicích, kam byla ke spolupráci přizvána umělkyně Monika Havlíčková.

Ve své tvorbě vytváří Vojtěch Aubrecht sugestivní příběhy, v nichž manipuluje s časem a prostorem, aby vyvolal napětí mezi realitou a vizionářstvím. V každém jeho fotografickém díle se skrývá dynamický vesmír, který se může náhodnému kolemjdoucímu zdát nepochopitelný, rozvážného pozorovatele však jistě zaujme. Čas a jeho příčinné okolnosti tvoří ve výstavním projektu Intervaly vidění hlavní téma.

Umělecké přispění Moniky Havlíčkové nejen demystifikuje, ale také znovu kontextualizuje fotografickou tvorbu Aubrechta. Fyzičnost a křehkost jejích kreseb a náčrtů (ne/lidských) postav a (ne/mytologických) zvířat nabízí proměnlivý zážitek: vyšší složitost vyzývá fotografie, jejich monumentalitu a projev. Intervaly vidění se v Galerii bratří Špillarů zjevují jako nová topologie, ve které obraz a jeho konceptuální stín, přechodné poruchy vnímání a proměnlivé podmínky těla, mysli a představivosti spolu interagují.