Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Výstava CO DOKÁŽE REKLAMA? představí osobnost a tvorbu komerčního inženýra Miroslava Sutnara

Výstava CO DOKÁŽE REKLAMA?, která je v Galerii Ladislava Sutnara k vidění do 29. srpna, je prvním krokem v prezentaci osobnosti a práce komerčního inženýra Miroslava Sutnara a malým příspěvkem k mozaice dosud nezmapované historie československé reklamy.

vernisáž: středa, 05 srpen 2020
od: čtvrtek, 06 srpen 2020
do: sobota, 29 srpen 2020

Výstava je výsledkem spolupráce mezi ateliéry Vizuální komunikace (František Steker), Grafickým designem (Ditta Jiřičková) a Ivanou Sutnarovou, iniciátorkou projektu a hlavní řešitelkou práce Miroslava Sutnara. CO DOKÁŽE REKLAMA? vystavuje působivou, pětimetrovou dvojjazyčnou časovou linii Miroslava Sutnara navrženou studentkou Kristýnou Dufkovou, animované pohyblivé plakáty, které reflektují originální návrhy, a poprvé i velký výběr autentických materiálů pana Sutnara z archivu Ivany Sutnarové.

Miroslav Sutnar (1902-1987) byl jedním z prvních odborníků na reklamu a zakladatelem moderní československé reklamy.

Stál u zrodu Reklamního klubu československého i Spolku komerčních inženýrů, byl dlouholetým šéfredaktorem časopisu ORO, autorem slavných reklamních kampaní pro firmy BSA, JAWA či BAŤA, ale také spoluautorem Programu poválečné očisty Prahy a státně propagačního projektu Startujeme do dvouletky.

Osudnou se mu v padesátých letech minulého století stala až organizace Stálé výstavy čs. stavebnictví, která znamenala nejen ukončení jeho aktivní reklamní činnosti, ale především zatčení a dlouholeté věznění na sklonku padesátých let.

Jako ředitel nakladatelství a vydavatelství Politika byl také přímým účastníkem mnoha zlomových okamžiků československých dějin a své osobní zkušenosti zaznamenal v souboru deníků, které jsou významnou součástí jeho písemné pozůstalosti a neocenitelným zdrojem informací pro další generace.

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E