Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Kniha „Noční lov“ od studentky ilustrace je ve finále soutěže Silent Book Contest

čtvrtek, 21 květen 2020 09:25

Mezi dvanáct finalistů byla zařazena „němá kniha" od naší studentky třetího ročníku magisterského ateliéru Ilustrace Lucie Šťastné. Dílo vzniklo jako klauzurní práce v letním semestru minulého akademického roku pod vedením Renáty Fučíkové.

Mezinárodní soutěž je otevřena ilustrátorům z celého světa a vyzývá autory, aby vytvořili knihu, ve které se příběh vypráví pouze pomocí obrazu. Neexistují žádná tématická omezení, cílovou skupinou je široká a rozmanitá čtenářská základna všech věkových kategorií.

Ve své práci Lucie zvolila dva vizuálně odlišné zvířecí charaktery, které by si vzájemně pomáhaly využitím svých rozdílných vlastností. A tak vznikla ústřední dvojice hada a pásovce. „Bavila mě představa nočního dobrodružství, kdy jsem si mohla hrát se světlem, stínem a tvary, a také si vystačila s minimem barev. Na závěr zbývalo najít iniciátora nebezpečí a napětí. Tohoto úkolu se zhostila domácí kočka a "Noční lov" mohl začít..."

Příběh, který Lucie na čtrnácti stranách ve své knize zpracovala, je o přátelství a spolupráci. „V hlubší vrstvě je také o tom, že bychom měli být ohleduplní nejen ke zvířatům v rolích našich domácích mazlíčků, ale především k volně žijícím zvířatům, která vlivem člověka přicházejí o své přirozené prostředí, a nezbývá jim, než se na stále těžší podmínky adaptovat, aby nevyhynula," popisuje finalistka.

Projekt Silent Book Contest (SBC) vytvořili Gianni De Conno a Francesca Nini Carbonini a spadá pod International Board on Books for Young People, neziskovou organizaci, která byla založena ve švýcarském Curychu v roce 1953 a nyní je rozšířena po celém světě. Soutěž je pořádána ve spolupráci s Mezinárodním veletrhem dětské knihy Bologna Children's Book Fair, kde probíhá i vyhlášení (z důvodu opatření proti šíření koronaviru byl veletrh odložen na duben 2021). Boloňského veletrhu se studenti ateliéru zúčastnili vloni na jaře.

„Od začátku migrační krize existuje v Itálii na ostrově Lampedusa aktivita, která si dala za cíl vytvořit knihy beze slov pro děti migrantů. Jsou to takzvané Silent books. Vloni jsme se o tento žánr pokusili napříč ateliérem. Vzniklo několik vydařených knížek. Ta Luciina byla asi nejlepší. Jsem ráda, že si jí všimla i soutěžní porota," s radostí říká vedoucí ateliéru Renáta Fučíková.

„Termín Silent book může být kvůli totožnému překladu do češtiny jako "tichá kniha" mylně zaměňován s "Quiet book" - textilní knihou pro děti rozvíjející jemnou motoriku. V tomto případě se jedná o němou knihu, tedy knihu bez textu, což je také hlavní podmínka k přijetí práce do mezinárodní soutěže SBC, kdy je povolen pouze název a také je dán požadovaný rozsah a formát," vysvětluje studentka Lucie.

Ze dvou stovek přihlášených bylo vybráno dvanáct finálních prací, které si můžete prohlédnout na online výstavě probíhající na oficiálních stránkách soutěže zde.

„Postup do finále mi udělal obrovskou radost a povzbudil mě v probíhající práci na diplomce, v níž se to hady jenom hemží. Výhra by byla super start do další životní fáze, protože vítězná kniha bude kromě finančního ohodnocení vydána nakladatelstvím Carthusia Edizioni", dodává studentka.

Lucii držíme palce a přejeme jí hodně štěstí u závěrečných zkoušek, které ji čekají, a úspěšný lov na trhu práce.

Naposledy změněno čtvrtek, 21 květen 2020 09:56

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E