Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Zápisky z Paříže... aneb měsíční stáž u Gérarda a Mariny...

středa, 08 duben 2020 09:58

Vloni v říjnu hostila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara geniálního argentinského výtvarníka tvořícího ve Francii, ilustrátora a grafika Gérarda Lo Monaca. Autora pop-up verze Malého prince, Moby-Dicka a řady dalších krásných grafických knih, držitele ceny Grammy za album Edit Piaf, spolupracovníka pařížského Centre Pompidou, Musee d'Orsay, a dalších světově známých institucí.

Gérard přijel do Čech na pozvání Renáty Fučíkové, vedoucí ateliéru Didaktická ilustrace, s níž s potkal v březnu 2019 na Bologna Children´s Bookfair, největší přehlídce knih pro děti a mládež v Evropě. Práce našich tří ateliérů ilustrace jej zde oslnila. Během jeho pobytu v Plzni Gérarda doprovázela jeho partnerka, hudebnice a spisovatelka Marina Cedro. Na fakultě pak uspořádal Gérard přednášku a několikadenní workshop, kde si "vyhlédl" naše studenty Annu Ovsíkovou (3. ročník ateliéru Kniha a tvarování papíru) a Martina Kelbla (1. ročník magisterského ateliéru Ilustrace), kteří jej oba velmi zaujali.

Charismatický "papírový inženýr" přijal naše studenty téměř na měsíc (od 17. 2. do 13. 3.) pod svá křídla do ateliérového bytu na Montmartru. Požádali jsme Aničku a Martina, aby s námi sdíleli své vzpomínky na pařížský pobyt.

...Důležitou spojkou celého pobytu byla Gérardova partnerka Marina Cedro, výborná hudebnice, tanečnice, spisovatelka, která překypuje energií a nápady. Pracovali jsme na zhruba čtyřech projektech, které Gérard výtvarně korigoval. Vše to jsou reálné projekty, které budou po době koronavirové snad zrealizovány. Jedním z nich, který můžeme odtajnit, je návrh dvacetimetrové zdi na šířku v budově Radio France. Naším úkolem bylo navrhnout a stylizovat přes čtyřicet zvířat, které budou vedle sebe různě poskládané. Doplní tak výstavu audio nahrávek zajímavých zvuků, které vydávají. Začali jsme i s pop-up ilustracemi na téma J. A. Komenský, k jeho velkému letošnímu výročí, jenž jsme měli ukázat na knižním veletrhu v Boloni (pozn. red. Bologna Children´s Bookfair byl kvůli koronavirové pandemii nejprve přesunut na květen, a poté, jako všechny hromadné akce, zcela zrušen). Práce ale není ztracená a věříme, že se budeme moct pochlubit v příštím roce...

Bydleli jsme ve čtvrti Pantin (pozn. město v severovýchodní části metropolitní oblasti Paříže), levnější oblast mimo Paříž, a do města jezdili na (elektro)kolech. Pracovní doba byla od pondělí do soboty, nasazení bylo 100%. Měsíční stáž jsme zakončili deinstalací Gérardovy výstavy a zábavnou večeří. Možná, jak se sami naši hostitelé popsali v interview, jejich argentinský původ vložil do celé téhle zkušenosti spoustu pohody. Byli jsme vřele uvítáni, bráni rovnocenně. Francie má samozřejmě širší výtvarné působiště než Česko, díky vysoké populaci potencionálních zákazníků se tvoří více nesmělých knih a komiksů. A zkoumat tuhle kulturu bylo velmi přínosné. Díky Gérardovi jsme nahlédli pod pokličku dění. Současně jsme se snažili zaznamenávat náš pobyt výtvarně. Anna jej slovy zachytila takto.

„Tak už je to dnes naposled, co sedíme u okna, snídáme a pozorujeme počasí, jestli půjde jet do ateliéru na kole. Zítra už totiž sklízíme Gérardovu výstavu v École Estienne (pozn. video z výstavy si můžete prohlédnout zde) a v sobotu jedem. Mám pocit, jako bychom den co den jezdili do Rue de Rochechouart už roky, a zároveň jako by to začalo včera. Každý den nám pod rukama něco vzniklo. Maketa, maska, ilustrace či desítky souborů v počítači. Mimo to jsme sem tam odběhli vyfotit nebo natočit něco pro Marinu a občas koupit croissant. Taky jsme poslední dva dny zavedli kreslící session, kdy Marina zpívá a tančí nebo hraje na svoji růžovou elektrickou kytaru, zkrátka si trochu zadovádí. A my dovádíme s tuší po papíře a skicujeme ji."

Naposledy změněno středa, 27 květen 2020 18:05

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E