Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Unikátní výstava Chiméra se představí v Galerii Ladislava Sutnara

Do 7. března je v Galerii Ladislava Sutnara k vidění unikátní skupinové výstavy nových a digitálních médií "Chiméra".

vernisáž: středa, 19 únor 2020
od: čtvrtek, 20 únor 2020
do: sobota, 07 březen 2020

Výstava měla svoji premiéru v loňském roce v říjnu, kdy byla prezentována v prostorech Centra současného umění DOX+.

„Chiméra" je výstava tchajwanského umění nových a digitálních médií, kterou vytvořil Yu-Chuan Tseng, umělec, kurátor a odborný asistent na univerzitě Shih Hsin v Tchaj-peji, a Jan Van Woensel, kurátor Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni.

„Chiméra" vychází z názoru, že se lidé za posledních několik desetiletí proměnili v hybridní spojení těla a stroje. Člověk je zčásti závislý na technologiích. Chytré přístroje, se kterými jsme splynuli v jedno tělo, jsou klíčem k nekonečným cestám po virtuálním světě a plavidlem, v němž se vozíme po vlnách kybernetické reality. Náš masový přechod do virtuálního světa však nezvratně vede k odcizování. Moderní člověk ve svém stavu nevědomosti opustil přírodu a nahradil ji open-source virtuální fatou morgánou, která slouží jako její vždy dostupná náhražka. Tento agnostický paralelní prostor však poskytuje jen neuspokojivé podněty a jen posiluje stoupající závislost člověka na digitálních nástrojích. Vede tak ke dvojímu oddalování – dochází totiž k osobnímu odcizování ve stále více a více odcizeném digitalizovaném světě.

„Chiméra" je melancholickou a poeticky laděnou výstavou, ve které ústřední postavení zaujímá osamělost přírody v přetechnizované éře.

Jan Van Woensel

Jsme chiméry?

Existujeme skutečně? Jsme my, kteří existujeme prostřednictvím elektronických signálů, svými pravými já?

Tuto otázku si kladu neustále. Prostřednictvím přenosu zpráv vznikají propojení mezi virtuálním a skutečným světem. Spoléháme se na to, že virtuální svět naplní náš sen o překonání všech geografických hranic a fyzických omezení.

V digitálním způsobu života vytváříme svou existenci pouhým kliknutím na sociální sítích. Aktivujeme svůj avatar a vstupujeme do virtuálního světa, kdykoliv se nám zachce. Prostřednictvím sdílení a reakcí na texty, obrázky a videa tato virtuální databáze vytváří „záložní systém" vzpomínek nespočetného množství lidí. Virtuální já dokonce nahrazuje reálné já a stává se základní bytostí existující ve virtuálním světě a vedoucí na obrazovce vlastní nekonečný život.

Lidstvo prochází v digitálním prostředí mentální evolucí. Digitální rozhraní se stává Petriho miskou našeho kolektivního bytí. Už jsme se stali chimérami, které propojují organické a anorganické materiály a snoubí v sobě digitální mysl, cit i ducha. Stávají se z nás hybridní těla schopná rozmnožovat se prostřednictvím digitálních informací. A snažíme se dále z biologického druhu vytvořit hybridní formu života, která splní lidské představy a nároky.

„Chiméry" jsou metaforou symbolizující existenci v digitálním světě. Živé bytosti se vyvinuly v rasu kyborgů – hybridů. Fyzično a duchovno v digitálním prostředí splynulo s digitálními genomy.

Yu-Chuan Tseng

Umělci: Chenwei Chiang, Chi-Ping Chin, Kung-ta Tseng, Scottie Chih-Chieh Huang, Tien-Chun Chang, Yu-Chuan Tseng, Yun-Ju Chen

Kurátoři: Jan Van Woensel & Yu-Chuan Tseng

 

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E