Laureáti Grafiky roku 2019

středa, 05 únor 2020 11:10

V Grégrově sále Obecního domu v Praze byly 27. ledna předány ceny Grafiky roku 2019 a udělena v pořadí 25. Cena Vladimíra Boudníka.

Hlavní studentskou cenu a Cenu Simeony Hoškové - zakladatelky soutěže získala studentka 3. ročníku ateliéru Ilustrace Grafika Veronika Hoppová. Oceněn byl její grafický list „Gorazdova 6" (hlubotisk z kamene, 2019, velikost listu 333 x 421 mm). Studentce cenu předal Petr Hejma, starosta Prahy 1. "Práce vznikla v rámci příprav na bakalářku. Jedná se o hlubotisk, kde jako matrice slouží litografický kámen. Téma je pro mě velmi osobní, při práci vycházím ze vzpomínek, fotografií a video nahrávek ze svého dětství, především z prostředí bytu, kde jsem vyrůstala. V této grafice jde konkrétně o pohled z pokoje prarodičů do chodby vedoucí do kuchyně," popsala oceněná studentka.

Cenu za litografii získala studentka stejného ročníku a ateliéru Sabina Kafková za grafický list "Divý kanec" (litografie, velikost listu 500 x 707 mm).

Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 419 prací, z toho je v Obecním domě vystaveno 213 děl a 19 autorských knih. Mezi nimi najdete i díla našich pedagogů a studentů.

Předáno bylo 11 cen v hlavních kategoriích dle formátu a dále za jednotlivé grafické techniky. Přehled všech oceněných naleznete zde. Předsedou poroty byl Zdeněk Freisleben, který byl zároveň spolu s Hanou Larvovou i kurátorem výstavy. Ta je v Obecním domě k vidění do 22. února 2020.

Nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH byla partnerem cen za tisk z hloubky a za serigrafii. Obě ceny předával ředitel nadace Vojtěch Aubrecht. Za grafický list Krajina (akvatinta a tisk z výšky, velikost listu 670 x 960 mm) získal cenu za tisk z hloubky Robin Kaloč. Cenu za serigrafii obdržel student FUD UJEP v Ústí nad Labem Petr Kubáč za grafický list Chyba (sítotisk, 700 x 1000 mm).

Laureátem 25. Ceny Vladimíra Boudníka se stal Ondřej Michálek. Oceněn byl za významný tvůrčí přínos v oblasti grafické tvorby, za přesvědčivý a výrazný soubor grafických děl objevného výrazu či formy bez časového a generačního omezení. Výstavu letošního laureáta prestižní Ceny Vladimíra Boudníka můžete navštívit v rámci expozice Grafika roku v Obecním domě také do 22. února a jejím kurátorem je Ivo Binder.

Projekt Grafika roku pořádá již popáté Nadace Hollar.

Naposledy změněno čtvrtek, 06 únor 2020 12:49