Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Pavel Trnka vystaví kresby v berlínské BBA Gallery

Pedagog Sutnarky Pavel Trnka vystavuje v berlínské galerii spolu s Kateřinou Adamovou a kurátory výstavy jsou Eliška a Martin Zlatohlávkovi.

vernisáž: čtvrtek, 06 únor 2020
od: čtvrtek, 06 únor 2020
do: čtvrtek, 13 únor 2020

 

"Pavel Trnka i Kateřina Adamová mají příbuzný pohled na svět, který je bezprostředně obklopuje, i na chápání sebe sama v něm. Oba silně pociťují procesy proměny a destrukce. Může to být chátrání prostředí vytvořené člověkem pro lidský život, může to být slábnutí vlastního těla. K umělecké reflexi těchto procesů patří určité vystoupení ze sebe sama, hledání nutného odstupu, aby proměna a destrukce byly pochopeny a překonány. Umělec vede rozhovor se sebou samým, mezi sebou samým. Pomáhá mu to k abstrakci reality vlastní zkušenosti a k abstrahování v tvorbě od věcí jednoduše viděných. Vztah mezi mnou a tebou je i pro umělce důležitý. Na reflexi proměny a destrukce není sám. Navíc hledá takové výrazové prostředky, které slouží k porozumění mezi ním a jeho ty. Vztah mezi nebem a zemí dává jiný rozměr zobecnění umělecké tvorby," popisují kurátoři výstavy.

Oba kurátoři záměrně vybrali práce na papíře. Kresba, podobně jako psaní, provází člověka celými dějinami. Má charakter bezprostřední reflexe. Zaznamenává překvapivý nápad. Kreslením, právě tak i psaním, myšlenka zraje, hledá jasné vyjádření. Papír jako podložka pro takové tvoření snese vrstvení. Dokončené dílo na papíře pak obstojí i vedle malby. Papír však neztratil svoji fragilitu, která odkazuje k destrukci. Bělostný papír jako podložka pro kresbu umožňuje naprosto jemné čáry a decentní barvení. Takto provedená kresba překonává malbu ve vyjádření. Jenom ona může zcela delikátně vystihnout proces proměny, vztah mezi sebou samým, mezi mnou a tebou a mezi nebem a zemí.

Výstava je v BBA Gallery k vidění do 13. února 2020.

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E