Introspektivní večer připomenul v plzeňské synagoze oběti holocaustu

úterý, 21 leden 2020 13:30

V pondělí 27. ledna 2020 uplynulo přesně sedmdesát pět let od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. V tento den, který byl před patnácti lety Valným shromážděním Organizace spojených národů vyhlášen jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu, se uskutečnila ve Staré synagoze v Plzni mimořádná vzpomínková akce. Speciální komponovaný večer byl součástí výstavy "Motýli v ghettu nežijí".

V rámci introspektivního večera vystoupil talentovaný houslista Marek Pavelec, který zahrál nejen J. S. Bacha nebo F. Kreislera, ale také skladbu z vlastní tvorby nazvanou Slzy motýlů. Vystoupil také Achab Haidler, který přednesl básně Pavla Friedmanna.

Právě Friedmannova báseň Motýl dala název i zmiňované výstavě. Báseň napsal Friedmann v Terezíně v červnu roku 1942 a při osvobození tábora byla nalezena na kousku takzvaného kopíráku. Originál je dnes součástí sbírek Židovského muzea v Praze.

Program:
Projev kurátora Jana Van Woensela & Kateřiny Váňové