Slavnostní odhalení sochy Chybička - Obritrek

úterý, 08 prosinec 2015 15:58

V úterý 15. prosince v 15.30 hod.

Druhá z trojice soch realizovaných Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara pro městský obvod Plzeň 1 bude slavnostně odhalena v úterý 15. prosince v 15.30 hod. v parku nad OC Remus na Lochotíně. Autorem kovové plastiky je Benedikt Tolar z ateliéru Socha a prostor, který své dílo nazval "Chybička - Obritrek".

Stala se chyba? Kovová plastika připomínající obří cvičební nástroj je autorovou reakcí na četná sportoviště pod širým nebem, kde různé kovové nástroje, do jisté míry připomínající sochy, čekají (často marně) na využití. Tolarův poněkud rozměrnější "Obritrek" je tvarově modifikovanou obdobou takových nástrojů. Je součástí jeho hledání odpovědi na otázku, co vše patří a nepatří do veřejného prostoru.

Benedikt Tolar vzpomíná na první setkání s kovovými sportovišti pod širým nebem: "Nemaje zkušenost s posilováním a nemaje doposud příliš štěstí někoho na těchto "sochách" vidět provozovat tělocvik, jsem se začal sám sebe ptát, co, kde a komu ve veřejném prostoru nevadí, nebo se naopak dokonce líbí."

V této souvislosti Benedikt Tolar cituje svého oblíbeného myslitele, kterým je Čuang-C´:
„Horský strom roste, aby byl jednou poražen.
Smola živí plamen, aby v něm posléze shořela.
Skořicovník je k jídlu, a proto jej podtínají.
Takový strom je k užitku, a proto jej podřezávají.
Lidé si vesměs uvědomují užitečnost toho, co je k užitku.
Nikdo však nezná užitečnost toho, co je k neužití!"

Děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Josef Mištera, který oceňuje humor, se kterým autor k tématu přistoupil, však oponuje: "Čuang-C´se mýlí. Já znám jednoho mladého muže, který
zná užitečnost toho, co je k neužití – je to Benedikt Tolar."

Společně teď můžeme sledovat, co Tolarova "chybička" způsobí...

Naposledy změněno čtvrtek, 10 prosinec 2015 09:02