Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Absolventi

logo unie absolventu

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara založila v roce 2015 Unii umění a designu, která sdružuje absolventy a pedagogy Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara i jejích předchůdců, tj. Ústavu umění a designu a Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Logo unie znáte - nová unie se chopila již nepotřebného loga původního Ústavu umění a designu používaného v letech 2004 – 2010. Podmínkou členství v unii je diplom absolventa UUD ZČU, FUD ZČU nebo FDULS ZČU čili Sutnarky. Vstup do unie bude otevřený také pro pedagogy naší fakulty.

Vážení absolventi a absolventky Ústavu umění a designu, Fakulty umění a designu nebo Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, chcete-li s námi zůstat v kontaktu, pište své kontaktní e-maily, telefony i odkazy na www stránky s informacemi o Vás Kateřině Minařové na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Rádi budeme na těchto stránkách informovat o Vašich projektech, výstavách i úspěšných realizacích.

Zvu Vás do klubu absolventů naší fakulty, pojďte s námi založit Unii umění a designu,

děkan Josef Mištera

Jako absolventi se rovněž můžete registrovat do Klubu absolventů Západočeské univerzity v Plzni – zde.

 


 

Informace pro absolventy

OpenAiR logo

Rezidenční program OPEN A.i.R. v rámci Plzeň 2015

Umělecké rezidence jsou místa mezinárodních setkávání umělců. Nabízejí rezidentům prostor pro vlastní tvorbu a zprosředkovávají kontakty mezi místními uměleckými kruhy a kulturními tvůrci z celého světa. Smyslem uměleckého rezidenčního programu (neboli AIR programu – artist-in-residence program) je tedy podpora kulturní výměny a rozšíření povědomí veřejnosti o rozmanitosti umělecké tvorby.

Hlavním cílem uměleckého rezidenčního programu OPEN A.i.R., který je realizován pod záštitou projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, je otevření plzeňské kulturní scény a výměna nápadů, tvůrčích zkušeností, postupů, technik a kontaktů. Program se zaměřuje na přijímání domácích i zahraničních umělců a vysílání českých umělců do zahraničí.

Velký důraz je kladen na tvorbu site specific děl; zvláště v kontextu veřejného prostoru. Tvorba prezentovaná ve veřejném prostoru nabízí paletu možností, jak zapojit do tvůrčích procesů širokou veřejnost. Na rezidenci jsou zváni umělci různých žánrů, především pak vizuálního umění, nového cirkusu, digitálního umění, nových média, komunitního umění a literatury.

Facebookový profil programu OPEN A.i.R. s aktuálními nabídkami rezidencí najdete zde

________________________________________

Kreativni zona logo

Kreativní inkubátor DEPO2015

Jste mladá kreativní firma? Tým, který má skvělé produkty nebo služby, ale neví si rady s businessem? Chybí vám podnikatelské dovednosti a kontakty na důležité lidi z vašeho oboru? Více naleznete zde

________________________________________

Akce absolventů

Figura mašina Pavel TrnkaVýstava Pavla Trnky je zaměřena na uhlovou kresbu a proběhne v Galerii kritiků v Praze. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 22. června v 18. hod. Výstava potrvá do 10. července 2016.

Pavel Trnka: Figura Mašina
kurátoři - Vlasta Čiháková - Noshiro, Vladimír Merta
Galerie kritiků, Palác Adria, 1. patro, Jungmannova 31, Praha 1
Termín výstavy - 23.6. - 10.7. 2016
http://www.galeriekritiku.cz/czclnk/pripravujeme

 

 

 

web fb kapka

Pod vedením prof. akad. soch Jiřího Beránka oživili studenti Ateliéru Socha a prostor více než desítku míst v Plzeňském kraji. Výstava, která se ohlíží za čtyřmi lety projektu Zaniklé a ohrožené kostely představí všechna místa, která se dočkala proměny.

Projekt se uskutečnil za podpory Plzeňského kraje a Plzně 2015, pracovali na něm studenti,
z nichž někteří už svá studia na Fakultě design a umění Ladislava Sutnara ukončili.

Zahájení výstavy podd názvem Specific Landart se koná ve středu 4. května 2016
od 18 hodin
v Galerii Ladislava Sutnara a při této příležitosti bude oficiálně představena
a pokřtěna kniha Ateliér profesora Jiřího Beránka - Specific LandArt
, která mapuje celý projekt.

 

unknown 2.2

Adéla Matasová a její bývalí studenti spojili síly a svou tvorbu představují v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech. Vernisáž výstavy Teorie chlupatého míče se koná v pátek 15. dubna od 18 hodin, výstava bude k vidění až do 19. června. 

Adéla Matasová působila od roku 2005 na Ústavu umění a designu jako vedoucí oboru Inermidální a prostorová tvorba, později po transdormaci Ústavu na Fakultu umění a designu vedla ateliér Nových médií. Spolu se svými absolventy nejen z Plzně, alé také z pražské UMPRUM teď předkládá návštěvníkům výstavy jak je pro budoucnost důležité dešifrovat a zaznamenávat historická fakta.

 20416l

Česko-slovenská výstava Dekor 2 přiváží do Galerie Czechdesign poslední práce mladých keramiků. Premiéra výstavy proběhla již v bratislavské Galérii X, v novém složení zastoupených autorů osloví nyní pražské návštěvníky galerie ve Vojtěšské ulici od 18. 3. do 5. 5. 2016. 

Markéta Kalivodová, v současnosti asistentka v ateliéru Keramiky na Sutnarce zde vystavuje své vázy, které se vyznačují specifickým přístupem, tím je vstup jiné technologie – broušení skla – do již vypáleného výrobku litého z barevných vrstev porcelánu. Možné jsou také neobvyklé kombinace s jinými nekeramickými materiály, například s betonem (Markéta Kalivodová a Richard Švejda neboli studio Vobouch)

 

Grafikon web fb

  Ve středu 2. března 2016 se koná vernisáž výstavy absolventa Sutnarky Bedřicha Kocmana, který v současnosti
  působí v ateliéru Ilustrace a grafiky. Vedle pedagogické činnosti se zabývá také experimentální tvorbou v grafice.
  Své nejnovější počiny představí na výstavě s příznačným názvem Grafikon, ta bude k vidění v Galerii Ladislava
  Sutnara do 26. března.

 

 

 

 

 

letak

 


Pavel Trnka
, absolvent Ilustrace, se v současnosti věnuje kresbě. Ve své tvorbě se zabývá figurálními náměty, záměrně je deformuje, stylizuje, abstrahuje... Využívá perokresbu, kresbu tužkou, nejvíce pak uhlovou kresbu. Zajímá se o sociální témata, mezilidské vztahy a problémy společnosti. Častým motivem Trnkových obrazů je osamělý člověk v běžné životní situaci, který se potýká sám se sebou, se svými slabostmi.

Výstava Figural Animal bude v Galerii Kotelna v Říčanech u Prahy zahájena 14. ledna 2016, k vidění pak bude do 18. února.

 

 

 

ismail pozvanka

  Said Ismalil, Syrský občan kurdské národnosti, vystudoval v rodné zemi Fakultu umění na univerzitě
  v Damašku, magisterský titul pak získal na Ústavu umění a designu, ZČU v Plzni. V současné době 
  působí jako odborný asistent na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara, která je transformací výše
  zmíněného Ústavu.

  Ornament je pro Ismaila téma, ke kterému se často vrací. Na svých grafikách pracuje především s plochou a strukturou. Velkoformátové sítotiskové grafiky vznikají formou přetisku. Vytváří tak zdánlivě podobné tisky obohacené o kombinace dalších lomených barev a tónů. Zahájení výstavy v Galerii Moving Station 5. ledna 2016 otevře výstavu, která bude k vidění do konce ledna.

 

web fb  Po první výstavě absolventů Sutnarky se otevře nová výstava, kde se tentokrát protnou dvě úrovně. Absolventi vystavují vedle svých pedagogů a naopak a žádný popisek Vás nenavede, zda se díváte na díla zkušených mentorů nebo na na počiny nedávno ještě studentů.

  Po úspěšné spolupráci na dvou výstavních projektech s Divadlem J. K. Tyla jsme opět využili prostor foyer Nové scény, kde bude zahájena výstava s názvem Unie umění a designu. Těšíme se na Vás ve středu 23. září v 17 hodin. Poté bude k vidění vždy hodinu před představením, dle programu Nové scény, a to do 31. října.

 

 

 

 

salon epozv

Vernisáží ve čtvrtek 20. srpna 2015 ve 14 hodin otveřeme v budově Sutnarky první ze společných výstav       našich absolventů. Pod názvem Unie umění a designu se představí absolventi Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, Fakulty umění a designu a v neposlední řadě Ústavu umění a designu. 

 Tento projekt si kalde za cíl udržet kontakt s absolventy školy, sledovat a podpořit jejich práci po ukončení studia. 
 Zároveň je to příležitost pro současné studenty - příležitost porovnat svou tvorbu s absolventy - "hotovými umělci".

 

 

 

 

MG vernisaz

V květnu bude v rámci pravidelných výstavních akcí plzeňského prostoru iAtelier.cz (nazvaných Verdisáž) presentovat projekt Cruelty free zoone absolvent FDULS MgA Martin Grosman.

Tvorba Martina Grosmana nachází své těžiště ve fascinaci magickým světem reálné i alternativní říše fauny a flory. Část jeho tvorby, která bude na výstavě prezentována, je rámována právě tímto jednotícím prvkem. Expozice bude sestavena z prací vzniklých v době studia na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara a bakalářské práce realizované na Technické univerzitě v Liberci. Součástí výstavy bude i samostatná tvorba autora.

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 29. 5. 2015 v 19. 00 hod. v prostorách iAtelieru.cz, Perlová 68/7, Plzeň. Výstava bude ke zhlédnutí do 18.00 hod. druhého dne.

 

 


FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E