vernisáž: úterý, 31 březen 2015
od: středa, 01 duben 2015
do: pondělí, 27 duben 2015

Srdečně Vás zveme na sympozium FIGURAMA 15, které hostí Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Představí se zde to nejlepší ze studentské figurální kresby a malby, nejen z evropských uměleckých škol. Tento projekt již 15 let mapuje proces a vývoj figurální kresby na vysokých uměleckých školách. Můžete se těšit na různé excelentní přístupy k vizualizaci lidského těla a neobvyklé postupy v kresbě a malbě.

Je to právě rok kultury, na nějž připadla oslava 15. narozenin tohoto svátku figurální kresby, tedy rok, kdy je Plzeň úřadujícím Evropským hlavním městem kultury 2015. V roce 2000 se zrodil projekt, jenž postupem let nabral na síle a váženosti, z malých doprovodných katalogů se staly knihy, které slouží zároveň jako výukový materiál. FIGURAMA realizovala 49 výstav, poslední je k viděnív Českém centru jihokorejského hlavního města Seoul.

Od roku 2004, kdy se zrodil Ústav umění a designu, dnes již Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, je FIGURAMA úzce spjata s touto uměleckou školou, která si za svou existenci vybudovala silné renomé nejen v Evropě, ale i v zámoří. A to díky působení věhlasných pedagogů ve svých oborech, ale take díky úspěchům studentů v celosvětové konkurenci. O to více nás těší, že na půdě FDU letos přivítáme rekordní počet hostů sympozia, celkem z třinácti českých a zahraničních škol.

Součástí sympozia budou tradičně workshopy a přednášky vedené hostujícími pedagogy, převážně ze zahraničních uměleckých škol. V letošním roce se tak například studenti seznámí s postupy práce na Akademii výtvarných umění v Katovicích, nebo na Univerzitě umění v Poznani. Série přednášek je o seznámení nejen studentů, ale i kolegů pedagogů s různými přístupy ke kresbě a malbě. Můžeme se těšit na přednášku o rekonstrukci obličeje Frigyes Königa z Maďarské univerzity výtvarných umění, nebo o anatomii Radka Petříčka z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který zároveň představí svou novou knihu Plastická anatomie.

Vrcholem celého dvoudenního sympozia pak bude vernisáž padesáté výstavy FIGURAMA 15 a Artelerie, doprovodné výstavy prací pedagogů, v úterý 31.3.2015 od 17 hodin v budově FDU. Součástí zahájení bude vystoupení kapely Ivan Hlas Trio, během něhož doc. akad. mal. Aleš Ogoun naživo předvede techniku a kouzlo bodypaintingu. Srdečně tedy zveme širokou veřejnost na tuto výjimečnou oslavu umění.

V letošním roce se sympozia zůčastní:
Fakulta výtvarných umění, Akademie umění v Banské Bystrici
Vysoká školá výtvarných umění v Bratislavě
Maďarská univerzita výtvarných umění v Budapešti
Akademie výtvarných umění v Katovicích
Fakulta umění, Ostravská univerzita v Ostravě
Fakulta restaurování, Univerzita Pardubice v Pardubicích a Litomyšli
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni
Univerzita umění v Poznani
Akademie výtvarných umění v Praze
Fakulta umění a designu, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Akademie výtvarných umění ve Varšavě
Akademie výtvarných umění ve Vratislavi
Fakulta multimediálních komunikací, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

V minulých letech jsme měli možnost shlédnout tvorbu z dalších, nejen evropských škol, za zmínku tedy stojí, že spolupráci jsme navázali se školami v Německu, Rakousku, Slovinsku, Španělsku, a ze zámoří se k nám připojili Japonsko a Spojené státy americké.

PŘEDNÁŠKY A WORKSHOPY:
PONDĚLÍ 30.3.2015
11:10 - 13:45 - workshop - Prof. Sławomir Kuszaczak prof. ndzw. / UAP Poznań
13:55 - 14:40 - přednáška - Vlastnosti čiary - Prof. Ľudovít Hološka, akad. mal. / prorektor AKU Banská Bystrica
14:50 - 15:35 - přednáška - Znak v kresbě / Kresba ve znaku - MgA. Lukáš Tůma / UPCE Pardubice
15:45 - 16:30 - přednáška - Plastická anatomie - MgA. Radek Petříček, Ph.D. / UTB Zlín

ÚTERÝ 31.3.2015
12:05 - 14:40 - workshop - Prof. Janusz Karbowniczek / ASP Katowice
                                          Dr hab. Maciej Lintner / ASP Katowice
                                          Dr hab. Michał Minor / ASP Katowice
14:50 - 15:35 - přednáška - Pygmalion Brigade - Prof. ZW. Prof. Wieslaw Koronowski ndzw. / UAP Poznań
                                                                          Mgr. Igor Mikoda / UAP Poznań