o ateliéru
Navazující magisterský stupeň studuje animaci jako disciplínu, která se dnes rychle etabluje v široké škále mnoha grafických profesí a stává se tak dalším uměleckým prostředkem, nikoliv cílem, v oblasti nových medií. Proto je studium určeno nejen absolventům – bakalářům animované tvorby, ale i talentovaným studentům z příbuzných atelierů (ilustrace, komiks, grafický design, fotografie, intermedia, multimédia…), kteří jsou schopni svoji výtvarnou invenci rozvinout a použít v čase – tedy v různých formách zaměřených na animovanou grafiku nebo i dramatickou dějovou stavbu.
Cílem magisterského stupně není jen rutinní znalost aplikací a dovedností při realizaci komerčních filmových zakázek, ale hledání nových cest ve velkém prostoru digitálních medií, kam animace rychle proniká a původní umělecké formy přetváří do nových modifikací.
Absolvent magisterského stupně má možnost využít svůj talent a znalosti animačních a grafických softwarů v různých oblastech (film, divadlo, televize, web, mobilní aplikace), kde kromě kultivovaného výtvarného projevu jsou pohyb a děj základním předpokladem.
Uplatnění absolventa našeho atelieru má z hlediska současného prudkého vývoje digitálních animací optimální možnosti a záleží jen na úrovni talentu, štěstí a schopnostech každého jednotlivce, jestli se stane výrobním článkem řetězu digitální konfekce, nebo i svobodným a nezávislým autorem tam, kde animace je součástí uměleckého díla.
Během studia mohou posluchači své nejkvalitnější semestrální, klauzurní a v závěru studia i diplomové práce pravidelně vystavovat v několika plzeňských galeriích, jež fakulta spravuje, ale i v dalších výstavních prostorech v Plzni i mimo Plzeň. Posluchači mohou absolvovat studijní stáže na jiných vysokých školách v ČR i zahraničí, součástí studia je zapojení studentů pod odborným vedením pedagogů do mnoha uměleckých projektů a výtvarných akcí.
V letním semestru 2013 uspořádal ateliér sérii přednášek předních osobností české animace, digitální ilustrace a dramaturgie. Právě o sdílené dramaturgii a také o trendech a výzvách v divadle, instalacích, filmu a multimédiích hovořil na půdě naší fakulty 11. dubna 2013 prof. Miloslav Klíma. Text jeho přednášky je k dispozici zde. V letním semestru 2014 následovaly specializované přednášky českých odborníků o motion designu, vizuálních efektech, současných technologiích animace na webu a počítačových hrách, přednášeli tu i světově proslulí tvůrci Borivoj Dovnikovič a Priit Pärn.
přijímací zkoušky
Podrobné informace týkající se přijímacího řízení do magisterského studia FDULS naleznete zde. Podmínkou přijetí je minimálně bakalářský vysokoškolský titul Bc. a úspěšné absolvování jednodenní přijímací talentové zkoušky. Bližší informace viz www.zcu.cz, sekce Přijímací řízení), kontakt: Mgr. M. Jeriová, tel. +420 377 636 715, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
příprava na přijímací talentové zkoušky
V případě zájmu má uchazeč možnost před přijímacím řízením po předchozí domluvě konzultovat své domácí práce s vedoucím zvoleného ateliéru (kontakt: Lucie Balíková, tel. +420 377 636 801, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Konzultace jsou poskytovány zdarma.
Jako přípravu na vlastní talentové zkoušky mohou uchazeči absolvovat v rámci placeného celoživotního vzdělávání na FDU celosemestrální umělecké kurzy (informace viz www.fdu.zcu.cz, sekce Celoživotní vzdělávání, kontakt Mgr. M. Jeriová, tel. 377 636 715, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) či intenzivní týdenní umělecké kurzy během každoroční mezinárodní letní školy umění ArtCamp (informace viz www.fdu.zcu.cz/artcamp kontakt: Mgr. M. Kohoutková, tel. +420 377 636 716, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).
Po splnění podmínek přijímacího řízení a následném přijetí na FDU mohou být studentům tyto úspěšně absolvované kurzy při dodržení stanovených podmínek uznány v rámci svého studijního plánu jako absolvované.
státní závěrečná zkouška
Státní závěrečná zkouška (dále jen SZZ) je uskutečňována formou všeobecné rozpravy dle zadaných okruhů.
Součásti SZZ jsou
• obhajoba předem vypracované a předložené praktické i teoretické části diplomové práce,
• zkouška z teorie a dějin oboru,
• zkouška z dějin umění a estetiky
magisterská práce
Součástí státní závěrečné zkoušky je vypracování a obhájení závěrečné diplomové práce, jež obsahuje teoretickou část i vlastní umělecké dílo.
U diplomových prací se zpracování tématu odlišuje od bakalářských prací rozsahem a hloubkou uchopení tématu.
• Filmová adaptace povídky, pohádky, bajky, básně
• Filmové zpracování vlastního námětu
• Hudební klip
• Série animovaných spotů pro TV nebo web
• Animace v multimediálních projektech
• Redesign úvodních titulků hraného nebo animovaného filmu
• Interaktivní animace – počítačová hra
• Interaktivní animace – informační panel (didaktická pomůcka)
• Interaktivní animace – e-book
Každý student má možnost navrhnout vlastní individuální téma.