obor

kontaktní informace
kancelář / LS-317

informace k přijímacímu řízení

seznamte se s ateliérem zde

o ateliéru

Předpokladem je ukončené bakalářské vzdělání oboru fotografie, či odpovídající řemeslné znalosti v kombinaci s ukončeným bakalářským studiem v jiné výtvarné disciplíně.

Cíle oboru

Magisterské studium staví na rozsáhlých řemeslných dovednostech, které nabízí bakalářské studium na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Tyto znalosti student uplatňujea dále rozvíjí při realizaci komplexních semestrálních zadání, které dále vyžadují individuální přístup, autorský projev, samostatnost, znalost praxe a spolupráci s jinými obory. Kontakt s aktuálním děním na poli fotografie zaručuje systém hostujících lektorů, četné cykly přednášek a workshopů pod vedením předních českých a zahraničních fotografů a strukturální programy např. účast na Mezinárodním fotografickém symposiu Plzeň, které fakultakaždoročně pořádá. Zkušenostv praxi studenti nabývají spoluprací s jinými obory FDU ZCU a formou konkrétních zakázek ze strany Západočeské univerzity, města Plzeň, nebo soukromých subjektů.

Profil absolventa

Absolvent díky své řemeslné zdatnosti, individuální vyzrálosti a všestrannosti, dokáže zaujmout soběstačnou pozici na trhu fotografie. Další jeho předností je znalost souvisejících oborů, se kterými v rámci semestrálních a klauzurních projektů navazuje spolupráci. Jsou to především obory grafický design, produktový design, fashion design a multimédia. Tyto zkušenosti zužitkuje stejně dobře v individuální praxi, jako v rámci kolektivu.

přijímací zkoušky

příprava na přijímací talentové zkoušky

Podrobné informace týkající se přijímacího řízení do magisterského studia FDULS naleznete zde. Podmínkou přijetí je minimálně bakalářský vysokoškolský titul Bc. a úspěšné absolvování jednodenní přijímací talentové zkoušky. Bližší informace viz www.zcu.cz, sekce Přijímací řízení), kontakt: Mgr. M. Jeriová, tel. +420 377 636 715, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

státní závěrečná zkouška

Státní závěrečná zkouška (dále jen SZZ) je uskutečňována formou všeobecné rozpravy dle zadaných okruhů, zveřejněných na webových stránkách fakulty (viz Státní závěrečná zkouška zde).

Součásti SZZ jsou

• obhajoba předem vypracované a předložené praktické i teoretické části bakalářské práce,
  • zkouška z teorie a dějin oboru (specializace),
  • zkouška z dějin umění,

magisterská práce

Součástí státní závěrečné zkoušky je vypracování a obhájení závěrečné bakalářské práce, jež obsahuje teoretickou část i vlastní umělecké dílo.

Příklady témat prací

• Autorská fotografická kniha - subjektivní dokument
  • Fotografické ilustrace ke zvolenému literárnímu dílu
  • Fotografický kalendář
  • Reklamní fotografie se zaměřením na jedno z témat: šperk, keramika, sklo, průmyslový design, jídlo…
  • Módní fotografie
  • Cyklus fotografií architektury nebo krajiny
  • Fotografický dokument na aktuální společensko-kulturní téma
  • Obrazová reportáž důležité události v regionu
  • Cyklus dokumentárních portrétů – lidé města Plzně
  • Ucelený soubor výtvarně pojatých portrétů

Každý student má možnost navrhnout a předložit ke schválení své vlastní individuální téma diplomové práce.